Junta, ktorá od vlaňajšieho prevratu ovláda Mjanmarsko, dnes odsúdila rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorú obvinila zo snahy o destabilizáciu krajiny. Informovala o tom agentúra AFP. Rezolúcia od Mjanmarska požaduje koniec násilia v krajine a prepustenie všetkých politických väzňov vrátane držiteľky Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij.
"Niekoľko bodov rezolúcie zasahuje do vnútorných záležitostí krajiny, čo porušuje zásady OSN," uviedlo mjanmarské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení. "Tlak na destabilizáciu Mjanmarska namiesto podpory vládneho úsilia krajine nepomáha a Mjanmarsko takéto konanie neprijme," dodáva oficiálne vyjadrenie mjanmarských činiteľov.
Prvé uznesenie svojho druhu týkajúce sa Mjanmarska za posledných 74 rokov, ktoré Bezpečnostná rada OSN prijala v stredu, vyzýva na konkrétne a okamžité kroky v rámci mierového plánu, na ktorom sa dohodlo Združenie krajín juhovýchodnej Ázie. Zároveň vyzýva na podporu demokratických inštitúcií a procesov a na vedenie konštruktívneho dialógu.
Vládu na čele so Su Ťij minulý rok v Mjanmarsku zvrhla armáda. Protesty proti vojenskému puču mjanmarská junta následne násilne potlačila a dodnes vedie krvavú kampaň proti svojim odporcom, ktorá si podľa miestnej neziskovej organizácie AAPP vyžiadala viac ako 2400 obetí z radov civilistov. Zatknutých bolo najmenej 16-tisíc ľudí.
Vyhlásenie juntou ovládaného ministerstva zahraničných vecí tiež tvrdí, že Su Ťij vedená strana Národná liga pre demokraciu vyhrala voľby v roku 2020 vďaka podvodom. Podľa medzinárodných pozorovateľov však voľby boli z veľkej časti slobodné a spravodlivé. Dnes 77-ročná Su Ťij bola zadržaná pri prevrate, ktorý mjanmarská junta vykonala vo februári 2021.
Bezpečnostná rada OSN rezolúciu prijala po tom, ako sa Čína a Rusko vzdali práva veta. Rada bola v rokovaní voči mjanmarskej kríze doteraz rozpoltená, pretože Peking a Moskva sa dlho stavali proti razantným krokom. Hlasovania sa spolu s Čínou a Ruskom zdržala aj India; zvyšných 12 členov RB rezolúciu podporilo.