Bezpečnostná rada OSN dnes prijala prvú rezolúciu o Mjanmarsku za posledných 74 rokov. Žiada v nej koniec násilia v krajine a prepustenie všetkých politických väzňov vrátane držiteľky Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Dnes sme vyslali armáde jasnú správu, nemali by pochybovať o tom, že túto rezolúciu plánujeme plne uplatniť," uviedla britská veľvyslankyňa Barbara Woodwardová o rezolúcii, ktorú Británia navrhla.
Vládu na čele so Su Ťij minulý rok v Barme zvrhla armáda. Protesty proti vojenskému puču mjanmarská junta následne násilne potlačila a do dnes vedie krvavú kampaň proti svojim odporcom, ktorá si podľa miestnej neziskovej organizácie AAPP vyžiadala viac ako 2400 obetí z radov civilistov. Zatknutých bolo najmenej 16-tisíc ľudí.
Prijatá rezolúcia vyjadruje podľa Reuters hlbokú obavu nad núdzovým stavom, ktorý v krajine junta po prevrate zaviedla, a vyzýva ku konkrétnym a okamžitým krokom na vykonanie mierového plánu na ktorom sa dohodlo Združenie krajín juhovýchodnej Ázie. Uznesenie tiež vyzýva na podporu demokratických inštitúcií a procesov a na vedenie konštruktívneho dialógu.
Rokovania o prvom návrhu rezolúcie začala Bezpečnostná rada OSN v septembri. Pôvodný návrh, ku ktorému mala agentúra Reuters prístup, vyzýval na ukončenie dodávok zbraní do Barmy a hrozil sankciami. Tieto časti boli ale z dnes schválenej podoby rezolúcie odstránené.
Hlasovania 12-člennej Bezpečnostnej rady OSN sa zdržali India, Čína a Rusko. Rada bola v rokovaní voči barmskej kríze doteraz rozpoltená, pretože Čína a Rusko sa dlho stavali proti razantným krokom.
"Čína má stále obavy," uviedol čínsky veľvyslanec Čang Ťün a dodal, že situácia nemá žiadne okamžité riešenie. To podľa neho vo výsledku leží na Mjanmarsku ako takej. Čína podľa Ťüna mala záujem o vydanie iba formálneho vyhlásenia a nie rezolúcie.
Podľa ruského veľvyslanca pri OSN Vasiľa Nebenzja Moskva situáciu v Mjanmarsku nevníma ako ohrozenie medzinárodného mieru a bezpečnosti.
Jedinú ďalšiu rezolúciu o Mjanmarsku prijala Bezpečnostná rada OSN v roku 1948, keď orgán vydal odporúčanie, aby sa Mjanmarsko stalo členom OSN.