Desiatky mimovládnych organizácií a najvyšší predstavitelia OSN pôsobiaci v Afganistane budú v nedeľu v Kábule hľadať riešenie zákazu zamestnávania žien v MVO. Informujeme o tom podľa správy agentúry AFP.
"Stretnutie Humanitárneho tímu krajiny je naplánované (na dnešné poobedie), aby sa konzultovalo a prediskutovalo, ako tento problém riešiť," povedal Tapiwa Gomo z Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí. HCT tvoria predstavitelia OSN a zástupcovia desiatok MVO.
"Zatiaľ čo celý svet oslavuje príchod nového roka, Afganistan sa stáva pre ženy peklom," povedala jedna z pracovníčok MVO pre AFP.
Vládne fundamentalistické hnutie Taliban vydalo v sobotu nariadenie o zákaze práce žien v MVO pre "vážne sťažnosti" na nedodržiavanie pravidiel obliekania. Nariadenie má platiť až do odvolania. Od nástupu k moci v auguste 2021 ženy systematicky diskriminuje.
OSN uviedla, že bude žiadať vysvetlenie od Talibanu, pretože vylúčenie žien "systematicky zo všetkých aspektov verejného a politického života posúva krajinu späť a ohrozuje snahy o akýkoľvek zmysluplný mier alebo stabilitu v krajine".
Bez práce MVO sa kritická situácia v krajine ešte viac zhorší, pretože ich pomoc miliónom ľudí zabezpečuje aspoň minimálny životný štandard, zdravotnícku starostlivosť a distribúciu základných materiálnych potrieb po celej krajine. Pre mnohé ženy a ich rodiny to je zároveň jediný zdroj obživy.
Európska únia a Spojené štáty v sobotu odsúdili najnovšie reštrikcie Talibanu a vyhodnocujú ich vplyv na humanitárne služby v krajine. Podľa šéfa americkej diplomacie minister zahraničných vecí Antonyho Blinkena to môže byť pre Afganistan "zničujúce".