Kim Čong-un. FOTO: KCNA/Reuters
StoryEditor

Kim Čong-un predstavil na zjazde vládnucej strany vojenské ciele na budúci rok

28.12.2022, 13:09
Autor:
TASRTASR

Počas druhého dňa zjazdu vládnucej strany Kim vyhodnotil "novovzniknutú náročnú situáciu" na Kórejskom polostrove a širšiu politickú situáciu.

Severokórejský vodca Kim Čong-un odhalil na prebiehajúcom výročnom zjazde Ústredného výboru vládnucej Kórejskej strany práce vojenské ciele svojej krajiny na budúci rok. Informovali o tom v stredu severokórejské štátne médiá a naznačil pritom, že aj v roku 2023 budú pokračovať intenzívne skúšky zbraní, píše agentúra Reuters.

Počas druhého dňa zjazdu vládnucej strany Kim vyhodnotil "novovzniknutú náročnú situáciu" na Kórejskom polostrove a širšiu politickú situáciu. Zároveň určil ciele na "boj proti nepriateľom" a na posilnenie obrannej sily.

"Špecifikoval zásadné problémy zahraničných záležitostí a smer boja proti nepriateľovi, ktoré naša strana a vláda musia striktne dodržiavať, aby chránili suverénne práva a bránili národné záujmy," uvádza severokórejská tlačová agentúra KCNA vo vyhlásení.

"V rámci príprav na rôzne výkyvy v politickej situácii boli predstavené nové základné ciele na posilnenie obranných schopností, ktoré budú v roku 2023 striktne presadzované," uvádza ďalej KCNA.        

Agentúra neposkytla bližšie informácie o týchto cieľoch, Kimove vyjadrenia však naznačujú, že Severná Kórea bude pokračovať v urýchľovaní svojho vojenského rastu.

Počas zjazdu vládnucej strany Kim okrem toho poukázal na nedostatky v takých oblastiach, ako sú veda, vzdelávanie a zdravotníctvo, a navrhol spôsoby, ako ich prekonať, uvádza KCNA.

Severokórejskí lídri mávali v minulosti novoročné príhovory, no Kim Čong-un začal v posledných rokoch namiesto nich zvolávať na koniec roka zjazd vládnucej strany, na ktorom oznamuje veľké politické rozhodnutia.

Severná Kórea tento rok vykonala bezprecedentné množstvo zbraňových testov. Množstvo týchto skúšok pritom bolo vykonaných s cieľov vyvinúť nové strategické zbrane, ktoré boli označené za "hlavnú prioritu" v päťročnom pláne predstavenom na zjazde vládnej strany začiatkom vlaňajška.

Napätie na Kórejskom polostrove zostáva počas celého roka vzhľadom na severokórejské zbraňové testy vysoké. Drony z KĽDR okrem toho tento týždeň narušili vzdušný priestor Južnej Kórey, čo prinútilo Soul do vzduchu vyslať stíhačky a bojové vrtuľníky, ktoré sa ich snažili zostreliť.

01 - Modified: 2023-03-28 12:42:33 - Feat.: - Title: FOTOGALÉRIA: Kim ukázal novú, menšiu jadrovú hlavicu 02 - Modified: 2023-03-28 12:43:11 - Feat.: - Title: Dôkaz významného technického pokroku: Kim ukázal novú jadrovú hlavicu. Je menšia, aby zasiahla aj USA 03 - Modified: 2023-03-27 04:44:10 - Feat.: - Title: Severná Kórea odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu 04 - Modified: 2023-03-24 09:00:47 - Feat.: - Title: Kim Čong-un otestoval podvodný dron, ktorý môže vyvolať rádioaktívne cunami 05 - Modified: 2023-03-20 06:15:48 - Feat.: - Title: Kim Čong-un vyzval KĽDR, aby bola pripravená kedykoľvek vykonať jadrové útoky
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. marec 2023 09:46