V ontarijskom Fort Erie a okolí je ľadom pokryté všetko – ulice, autá aj domy a ich strechy. Vietor tam bol taký silný, že vrhol vodu z jazera až na domy, a tá na nich zmrzla.
„Vlny vody sa dostali cez bariéru. Boli pravdepodobne 10 alebo 15 stôp (3 až 5 metrov, pozn. red.) vysoké,“ povedal pre CTV News Toronto Derek Tupling, dlhoročný obyvateľ neďalekého mestečka Crystal Beach.
Keď sa voda začne roztápať, môže byť ešte nebezpečná. Upozorňuje na to aj nasledujúca reporáž:
„Potom voda zamrzla na stenách domov, od striech až dole. Môžete si teda len predstaviť, aký objem a silu mala voda, aby na domy narazila a potom okamžite zmrzla. Je to úplne neuveriteľné,“ doplnil.
Tupling dodal, že ľad na zadných stranách domov je tučný, čo obyvateľov znepokojuje. Mohlo by dôjsť k ich poškodeniu, akonáhle sa ľad začne topiť.
„Bývame tu dlho a za tú dobu sme také zlé počasie nikdy nevideli,“ povedal Tupling. Miestni kvôli masívnemu sneženiu ani nevideli cez ulicu. Vietor dosiahol podľa miestnych rýchlosti až 100 kilometrov za hodinu. Mnoho obyvateľov vo Fort Erie sa ocitlo bez elektriny.
Varovanie pred snehovými búrkami a silnými vetrami je v Kanade naďalej v platnosti.
V USA mrazy a sneženie počas sviatočného víkendu zasiahli prakticky celé územie s výnimkou západného pobrežia. Najhoršie postihli Buffalo, ktoré s Fort Erie susedí. V oblasti prišlo o život najmenej 32 ľudí. Starosta mesta s takmer 280 tisíc obyvateľmi Byron Brown búrku označil za pravdepodobne to najhoršie, čo Buffalo za viac ako 50 rokov postihlo.
Obete hlásilo aj ďalších 11 štátov USA. Časť ľudí prišla o život v mrazivom počasí vonku alebo pri dopravných nehodách, ďalší, keď zostali uväznení doma bez energií. S výpadkami prúdu sa počas posledných dní stretávali najmenej státisíce ľudí. Vo väčšine prípadov sa ich ale podarilo obnoviť.