Americký hokejista Logan Cooley sa teší po strelení úvodného gólu. FOTO: TASR/AP

Američania si z hokejových Majstrovstiev sveta do 20 rokov odnášajú bronz, Švédov zdolali v divokej prestrelke

05.01.2023, 23:26

Duel medzi Spojenými štátmi a Švédskom priniesol nezvyčajné gólové hody. V druhej tretine padlo až deväť gólov, Švédi ju vyhrali 5:4, keď dokázali dvakrát zmazať dvojgólové manko.

Hokejisti USA získali na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Kanade bronzové medaily. V súboji o 3. miesto zdolali v Halifaxe Švédsko v divokej prestrelke 8:7 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 63. minúte Chaz Lucius, ktorý zavŕšil hetrik.

Duel priniesol málo vídané gólové hody. V druhej tretine padlo až deväť gólov, Švédi ju vyhrali 5:4, keď dokázali dvakrát zmazať dvojgólové manko. V 44. minúte sa prvýkrát ujali vedenia vďaka Noahovi Östlundovi, no Luke Hughes o 5 minút neskôr v páde vyrovnal. Zápas vygradoval do neskutočnej koncovky. Dve minúty a 13 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času dostal Švéd Leo Carlsson dvojminútový trest za seknutie a Američania následnú presilovku využili zásluhou Rutgera McGroartyho, ktorý dotlačil puk do siete. Gól ešte musel odobriť videorozhodca. Zdalo sa byť rozhodnuté, lenže "tri korunky" v samom závere odvolali brankára a 22 sekúnd pred sirénou vyrovnal v power play Filip Bystedt. Svojím druhým gólom v zápase poslal duel do predĺženia. Drámu ukončil na začiatku 3. minúty predĺženia Lucius, ktorý si našiel odrazený puk a bekhendovým blafákom ho poslal za brankára Carla Lindboma.

Američania vybojovali svoj 14. cenný kov na juniorských MS, z toho siedmy bronz (5-2-7). Švédi neobhájili bronzové medaily z preloženého letného šampionátu v Edmontone, v zbierke majú naďalej 20 kovov (2-11-7).

MS do 20 rokov - zápas o 3. miesto:

USA - Švédsko 8:7 pp (1:0, 4:5, 2:2 - 1:0)

Góly: 3. Cooley (Snuggerud), 22. Ufko (Snuggerud, Blake), 26. Lucius, 31. Gauthier (Cooley, McGroarty), 34. Lucius (Ufko), 49. Hughes (McGroarty), 59. McGroarty (Brindley, Gauthier), 63. Lucius (Hutson, Savage) - 24. Bystedt (Lekkerimäki, Engström), 27. O. Pettersson (Sandin-Pellikka), 29. Carlsson (Wagner, Bystedt), 39. Oscarson (Carlsson, Jansson), 40. Öhgren, 44. Östlund (E. Pettersson, Strömgren), 60. Bystedt (Rosén, Jansson). Rozhodovali: Campbell, Hamilton (obaja Kan.) - Hautamäki (Fín.), Persson (Švéd.), vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše 8. Lysell (Švéd.) 5 min + DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, 9031 divákov.

USA: Augustine (41. Mbereko) - Behrens, L. Hughes, Hutson, L. Mittelstadt, Peart, Ufko, Chesley - Gauthier, Cooley, Snuggerud - Lipkin, Lucius, Blake - Duke, Savage, McGroarty - Connors, Stramel, Brindley - Laba

Švédsko: Lindbom - Engström, Sjöholm, Norén, Sandin-Pellikka, E. Pettersson, Jansson, Odelius - Rosén, Stjernborg, Lekkerimäki - Carlsson, Bystedt, Wagner - Öhgren, Östlund, Strömgren - Robertsson, Oscarson, O. Pettersson - Lysell

01 - Modified: 2023-01-06 09:08:27 - Feat.: 0 - Title: Nebolo to len o Mečiarovi a hokejovom zlate. Otestujte sa, či si pamätáte udalosti samostatného Slovenska 02 - Modified: 2023-01-05 07:56:35 - Feat.: 1 - Title: Kanada zdolala USA. Vo finále šamionátu do 20 rokov nastúpi proti Česku 03 - Modified: 2023-01-04 22:37:19 - Feat.: 1 - Title: Česi zdolali Švédov a ukončili osemnásťročné čakanie na medaily 04 - Modified: 2023-01-03 21:53:00 - Feat.: 1 - Title: Slováci siahali na historický skalp. Som na tím hrdý, hovorí kapitán Šimon Nemec 05 - Modified: 2023-01-03 14:03:17 - Feat.: 1 - Title: Nové objavy aj kľúčové zaváhanie. Čo ukázali mladí Slováci na svetovom šampionáte?
01 - Modified: 2024-04-24 20:34:25 - Feat.: - Title: Na podujatie Ľavicovej strany vtrhli maskovaní útočníci, hlásia troch zranených 02 - Modified: 2024-04-24 19:18:50 - Feat.: - Title: Nitra je novým majstrom hokejovej Tipos extraligy. Porazila Spišskú Novú ves a získala titul 03 - Modified: 2024-04-24 12:24:10 - Feat.: - Title: Šatan: Všetci slovenskí hrači z AHL sú pre nás zaujímaví. Z Česka chcem päť hokejistov 04 - Modified: 2024-04-23 14:26:40 - Feat.: - Title: MS v hokeji: Čo čakať od výrazných posíl z NHL? Na veľký tlak sú títo borci pripravení, tvrdí expert 05 - Modified: 2024-04-23 08:32:54 - Feat.: - Title: Formuje sa proti nám nová os zla. Európa musí byť pripravená na prípadnú vojnu, tvrdí odborník z NATO
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. apríl 2024 22:34