Európska komisia tento rok predstaví parametre nového fondu, ktorý má podporiť firmy z únijných krajín v čase pokračujúcich následkov krízy a zabrániť ich odlivu za masívnymi dotáciami do Spojených štátov. Komisia tiež s rovnakým cieľom pripraví nový rámec pre štátnu pomoc firmám a normu, ktorá uľahčí podporu produkcie klimaticky čistých technológií. V prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose to dnes oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Európske krajiny sa v súčasnosti snažia vyrovnať s očakávanými dopadmi bezprecedentných investícií, ktoré na podporu boja proti klimatickým zmenám chystajú Spojené štáty. Vláda vo Washingtone tak podporí americké firmy a predaj amerických výrobkov sumou 369 miliárd dolárov. Brusel v súčasnosti s Washingtonom rokuje o jeho možnom ústretovejšom prístupe k európskym firmám, zároveň ale na podnet niektorých krajín na čele s Francúzskom chystá vlastné dotácie.
"Aby sme zachovali atraktivitu európskeho priemyslu, musíme byť schopní konkurovať ponukám a stimulom, ktoré sú v súčasnosti dostupné mimo Európskej únie," vyhlásila dnes šéfka únijnej exekutívy.
Krajiny Európskej únie budú ešte tento rok môcť v rámci dočasne uvoľnených pravidiel štátnej pomoci pomáhať svojim firmám vyrovnať sa napríklad s dopadmi vysokých cien energií. Komisia chce pravidlá ďalej prispôsobovať, aby umožnila napríklad podporu spoločností z oblasti ekologicky čistých technológií.
Takmer tri štvrtiny z doteraz poskytnutej podpory firmám v Európskej únii pripadajú podľa údajov komisie na Nemecko a Francúzsko. Aby boli dotácie rozdeľované rovnomernejšie a dočkali sa ich aj firmy z menej hospodársky vyspelých krajín, pripraví podľa svojej šéfky komisie v rámci tohtoročnej revízie viacročného rozpočtu Európsky fond suverenity. Zatiaľ však nie je jasné, či si na jeho naplnenie zoberie novú spoločnú pôžičku, alebo využije vlastné zdroje.