Ukrajina odoláva ruskému útoku na svoje územie už takmer 11 mesiacov. Spolu s blížiacim sa výročím invázie sa prelomilo veľké tabu a jej západní spojenci začínajú nahlas hovoriť o dodávke zbraní, po ktorých Kyjev volá od začiatku vojny.
Dodanie moderných tankov Leopard 2 napadnutej krajine iniciovalo Poľsko, ktoré uviedlo, že chce ísť príkladom ostatným krajinám.
Na krok minulý víkend nadviazala Veľká Británia, ktorá prisľúbila, že Ukrajine pošle 14 tankov Challenger 2 a dodá jej tak moderné tanky ako prvá krajina Západu.
Samotní ukrajinskí predstavitelia aj experti pritom upozorňujú na to, že v nadchádzajúcej fáze vojny, ktorú môže poznačiť jarná ruská ofenzíva, budú tanky dôležitejšie než kedykoľvek predtým.
Druhá protiofenzíva si vyžaduje ťažké zbrane
Predstavitelia Kyjeva v posledných mesiacoch čoraz častejšie hovoria o oslobodení všetkých okupovaných území. Hŕstka vozidiel, ktoré doteraz nasadili západní spojenci, podľa nich musí byť len začiatkom.
„Viem, že tohto nepriateľa dokážem poraziť. Ale potrebujem zdroje. Potrebujem tri stovky tankov, sedemsto bojových vozidiel pechoty (BVP) a päťsto húfnic,“ uviedol pre The Economist náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj.
Ako píše portál Politico, ukrajinská armáda už používa tanky zo sovietskej éry, ktoré jej dodali buď východoeurópski spojenci, alebo ktoré ukoristila ruským okupantom. Mnohé z nich však už boli medzičasom v bojoch buď zničené, alebo došlo k ich zásadnému opotrebovaniu.
Západné modely by tak svojimi vlastnosťami vedeli Ukrajincom nielen dodať druhý dych vo výzbroji, ale aj zásadnú výhodu pred potenciálnou ruskou jarnou ofenzívou.
„Mobilita je kľúčom k útočnej vojne,“ povedal portálu diplomat jednej z krajín EÚ, ktorá zvažuje darovanie niekoľkých moderných bojových tankov.
„Ak má mať Ukrajina nejakú šancu na ofenzívu, potrebuje mobilitu s ťažkými zbraňami – nestačí mať len vojenské Land Rovery alebo obrnené hliadkované vozidlá. Potrebuje niečo, čo môže skutočne zničiť ruské tanky na diaľku.“
Experti poukazujú na to, že rovinaté územie Ukrajiny z nej robí ideálny terén pre pohyb tankov, pričom Kyjev ich potrebuje, aby mohol znovu získať opevnené pozície v kľúčových mestách pozdĺž frontovej línie.
„Ukrajina rozbehne druhú protiofenzívu bez ťažšej sily len s veľkými ťažkosťami,“ povedal pre Politico Anthony King, profesor vojnových štúdií na Warwick University v Spojenom kráľovstve.
Výhody západných tankov
Rozdiel medzi západnými a sovietskymi tankmi, ktoré ukrajinská armáda používa v súčasnosti, je viditeľný už na prvý pohľad. Oproti tým sovietskym sú tie západné omnoho ťažšie a väčšie.
Ako píše magazín Breaking Defense, napríklad hmotnosť hlavných bojových tankov dokáže prevýšiť aj 60 ton, kým sovietske modely disponujú váhou 40 až 50 ton.
Ukrajinci však celkovo získajú priestrannejšie tanky s lepším pancierovaním, lepšou elektronikou aj väčším celkovým komfortom. Ten dokáže byť v čase, keď musia vojaci stráviť v strojoch dlhé dni, rozhodujúcim pre efektívny boj.
Zostáva vám 51% na dočítanie.