Ak má vojna skončiť, musí ruská agresia voči Ukrajine zlyhať, vyhlásil dnes nemecký kancelár Olaf Scholz na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. Šéf nemeckej vlády varoval tiež pred roztrieštenosťou sveta. V prevažne ekonomicky ladenom prejave však tiež vyzdvihol úsilie Nemecka a Európy o prekonanie energetickej krízy vyvolanej ruskou inváziou na Ukrajinu.
"Rusko už úplne zlyhalo v dosiahnutí svojich imperialistických cieľov. Ukrajina sa bráni s veľkým úspechom a pôsobivou odvahou. Široká medzinárodná aliancia na čele s G7 poskytuje krajine finančnú, hospodársku, humanitárnu a vojenskú podporu," zdôraznil kancelár. Šéf nemeckej vlády ubezpečil, že Nemecko, ktoré už Ukrajine vlani poskytlo pomoc v hodnote vyše 12 miliárd eur, bude napadnutú krajinu podporovať tak dlho, ako to bude nevyhnutné.
"Ale aby sa vojna skončila, musí Rusko zlyhať," pokračoval Scholz. "Preto Ukrajine dodávame veľké množstvo zbraní na základe tesných konzultácií so svojimi partnermi," pripomenul Scholz, ktorého vláda čelí tlaku na umožnenie reexportov bojových tankov Leopard 2 na Ukrajinu. Nemecký kancelár dnes nechal túto otázku naďalej otvorenú a iba pripomenul, že Nemecko teraz patrí spolu s Britániou a po Spojených štátoch medzi najväčších dodávateľov zbraní na Ukrajinu.
Scholz upozornil na nebezpečenstvo novej roztrieštenosti sveta. Dodávateľské reťazce sa podľa kancelára musia v dôsledku vojny prispôsobiť novej geopolitickej realite. "Nad tým všetkým visí Damoklov meč nebezpečenstvo fragmentácie sveta, deglobalizácie a rozdelenia," poznamenal Scholz. V prejave však prevažne hovoril o šanciach, ktoré ponúka terajšia kríza z hľadiska energetickej politiky či zameranie ekonomík na zelené technológie.
Scholz vyzdvihol novonájdenú nezávislosť svojej krajiny od ruských energetických zdrojov a ubezpečil, že dodávky energií sú pre túto zimu zabezpečené. Pripomenul, že Nemecko v priebehu niekoľkých mesiacov otvorilo dva terminály na opätovné splynovanie dovážaného LNG v Lubmine a Wilhelmshavene, tretí je pred dokončením. Vyzdvihol pritom "nemeckú rýchlosť", s ktorou sa krajina zbavila závislosti od ruského plynu, ruskej ropy a ruského uhlia. Ukázalo to podľa neho, že "Nemecko vie byť pružné, vie byť nebyrokratické".
Rusko, ktoré Nemecku predtým dodávalo viac ako polovicu ním spotrebovaného plynu, nedodalo žiadny od konca augusta. Nemecké zásoby energií na zimu sú zabezpečené vďaka naplneným zásobníkom, zlepšenej energetickej efektívnosti, "pozoruhodnej solidarite" vo vnútri Európy i pripravenosti firiem a miliónov občanov šetriť s energiami, zdôraznil Scholz.