Po nelegálnej anexii Krymu v roku 2014 zažil polostrov realitný boom. Od štartu okupácie sa tam trvalo odsťahovalo vyše 800-tisíc Rusov a ďalší si tam zakúpili sídla na prázdninovú rekreáciu alebo na prenájom. Začiatkom roku 2022 sa ceny nehnuteľností na Kryme podľa odhadov zvyšovali o 60 percent ročne.
Keď úradníci v Sevastopole predvlani v lete pozastavili vydávanie stavebných povolení, kým neprijmú nový plán rozvoja mesta, trh podľa Rádia Slobodná Európa (RFE) ihneď zareagoval. Priemerná cena za meter štvorcový vyletela z 85-tisíc rubľov (asi 725 eur) v apríli 2021 na 120-tisíc rubľov (vyše tisíc eur) len o dva mesiace neskôr.
Masívny pokles
Ruský útok na Ukrajinu však situáciu výrazne zmenil. Predaj rezidenčných nehnuteľností na Kryme vlani v júni klesol podľa poradenskej spoločnosti Idem o 72 percent v porovnaní s rokom predtým.
Priemerná cena za novostavby v Sevastopole potom spadla z 207 300 rubľov (takmer 1 800 eur) za meter štvorcový v máji na 147 500 rubľov (asi 1 260 eur) v decembri, čo je pokles o 29 percent za pol roka. Podľa zistení RFE ceny nehnuteľností na Kryme vlani klesli v priemere o takmer desať percent.
Októbrové poškodenie časti Krymského mosta a následné oslobodenie ukrajinského prístavného mesta Cherson potom predaj nehnuteľností na polostrove v podstate zastavil. „Externý dopyt je preč pričom z veľkej časti určoval ako ceny, tak aj objem predajov,“ povedal RFE analytik Iľja Pičujev.
Exodus z krymského trhu s nehnuteľnosťami podľa Pičujeva priživili dronové útoky, sabotáže a ďalšie protiruské aktivity na Kryme. „Vzhľadom na to, že situácia na Kryme je stále najistejšia, zdá sa, že mnoho Rusov sa snaží za každú cenu opustiť miestny trh s nehnuteľnosťami,“ myslí si.
Rusi sa boja, že o nehnuteľnosti prídu
„Napriek tomu, že oficiálne ľudia ponúkajú nehnuteľnosti za ceny znížené asi o dve percentá, mnohí majitelia cenu radi zrazia až o dvadsať percent z deklarovanej hodnoty, aby sa nehnuteľnosti čo najskôr zbavili,“ myslí si Natalia Masalskajová z realitnej kancelárie Multidom.
Podľa šéfa Krymského združenia realitných kancelárií Dmitrija Žideleva sú niektorí predajcovia ochotní ísť s cenou dole až o päťdesiat percent.
„Predaj bytov v našom komplexe bol po celý tento rok až do jesene pomerne aktívny, ale od októbra sa dopyt prakticky zastavil,“ uviedla Irina Romanová, ktorá je riaditeľkou rekreačného zariadenia v blízkosti Jalty.
„Dôvodom je politické prostredie a neistota s ním spojená, rovnako ako nedostatok pohodlného cestovania na polostrov,“ dodala s odkazom na to, že letisko v Simferopole je od februára uzavreté.
Ďalším dôvodom, prečo sú ruskí investori ohľadom nehnuteľností na Kryme znepokojení, je podľa RFE fakt, že ich vlastnícky status môže byť v ohrození, ak by Ukrajina polostrov získala späť pod svoju kontrolu.
Pokiaľ sa to stane, ukrajinskí úradníci už dali jasne najavo, že väčšina Rusov, ktorí si na Kryme kúpili nehnuteľnosť, o ňu jednoducho príde. „Obyvateľstvo, ktoré nelegálne dorazilo na územie polostrova, musí odísť. Či dobrovoľne alebo núteným vyhostením,“ uviedla zástupkyňa ukrajinského prezidenta na Kryme Tamila Taševová.