Rozhodnutie poskytnúť nemecké tanky Ukrajine v jej boji proti ruskej invázii je správne a Ukrajina sa aj v budúcnosti dočká z Berlína ďalšej podpory. Dnes to poslancom Spolkového snemu povedal kancelár Olaf Scholz.
Zároveň vyzval Nemcov, aby sa kvôli nemeckej podpore Ukrajiny nebáli a dôverovali vláde, keďže Berlín koná v prísne zhode so spojencami. Vláda tak podľa Scholza urobí všetko, aby predišla zavlečeniu Severoatlantickej aliancie do vojny s Ruskom.
Poslancom kancelár povedal, že dnes telefonicky rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o politickej, humanitárnej i vojenskej podpore. Zelenskyj Scholzovi poďakoval za sľúbené tanky Leopard 2 a za súhlas Berlína ostatným krajinám tieto nemecké tanky Ukrajine odovzdať.
Cesta k energetickej nezávislosti
Na úvod prejavu Scholz ocenil Nemecko za to, ako pre mnohých nečakane dobre prekonalo hospodárske a energetické problémy spôsobené ruskou inváziou na Ukrajinu.
"Pred rokom by si len málokto pomyslel, že to bez ruského plynu zvládneme," povedal kancelár a pripomenul, že Nemecko v posledných troch týždňoch dokončilo už tri plávajúce terminály na skvapalnený zemný plyn LNG. Tiež hospodárske výzvy podľa kancelára dobre zvládlo.
"Ukázali sme, čo je v nás," povedal Scholz. Teraz je podľa neho potrebné, aby sa toto úsilie a nové nemecké tempo prenieslo aj do ochrany klímy a prechodu k čistým energetickým zdrojom.
Rusko podľa kancelára svojou útočnou a imperiálnou vojnou proti Ukrajine úplne zmenilo bezpečnostné princípy, ktoré v Európe platili od druhej svetovej vojny.
"To, že hranice nemožno meniť silou," povedal kancelár s tým, že ruská invázia sa stala dejinným obratom. Preto je podľa kancelára nutné Ukrajine pomáhať, a to aj vojensky.
Nemecký dejinný obrat
Dnešné rozhodnutie dodať Ukrajine nemecké tanky Leopard 2 považuje Scholz za správne a dodal, že Berlín k tomuto rozhodnutiu dospel v prísnej zhode so spojencami. Takto chce postupovať aj ďalej, lebo to je cesta, ako predísť zavlečeniu NATO do vojny s Ruskom.
Tanky Leopard 2 sú podľa Scholza mocné zbraňové systémy, preto aj v tejto súvislosti majú mnohí Nemci starosti z ďalšieho vývoja. "Týmto spoluobčanom by som chcel povedať, aby mi dôverovali, aby dôverovali vláde. Budeme naďalej konať tak, aby sme rizikám pre Nemecko predišli, "dodal.
Kritika pre váhavosť
Opozičná konzervatívna únia CDU/CSU s tankami pre Ukrajinu súhlasí a opakovane k takémuto kroku kancelára vyzývala, teraz mu ale v rozprave vyčítala pomalé rozhodovanie, kvôli ktorému Nemecko pred spojencami stráca rešpekt.
Scholz kritiku odmietol, pretože Nemecko postupuje tak rýchlo, ako to hľadanie spoločného postoja medzi spojencami umožňuje.
Na pomalosť upozornila aj poslankyňa Agnieszka Bruggerová za vládne Zelené, ktorá pochádza z Poľska. Scholz zopakoval, že Nemecko nebude konať samo.
"Teraz sa spoločne s ostatnými pokúsime zostaviť prvý prápor tankov," odpovedal. Nemecko zatiaľ poskytne 14 leopardov, ďalšie pridajú ostatné štáty, okrem iného Poľsko, ktoré na Berlín vyvíjalo najväčší tlak.
Ostro proti kancelárovi vystúpil poslanec protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Petr Bystroň, ktorý má český pôvod. "Práve ste hodili cez palubu základy nemeckej povojnovej politiky," povedal.
Počas svojho vystúpenia čelil hlasnému nesúhlasu viacerých poslancov, takže musela zasiahnuť šéfka parlamentu Bärbel Basová. Kancelára sa Bystroň nakoniec spýtal, aké sú vlastne vojnové ciele a čo chce na Ukrajine dosiahnuť.
"Viem, aké sú ciele Ruska. Chce sa zmocniť územia," odpovedal kancelár a dodal, že Kyjev bude mať nemeckú podporu, kým to bude potrebné.
V odpovediach na otázky sa kancelár venoval tiež spojenectvu s USA, ktoré označil za jedno z najužších. Povedal, že Berlín a Washington spájajú aj vďaka prezidentovi Joeovi Bidenovi mimoriadne silné väzby. Skvelými spojencami nazval aj Britániu či Francúzsko.