Petr Pavel sa stane novým českým prezidentom. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Prezidentské voľby v Česku: Petr Pavel sa stane novým českým prezidentom, bude mať najsilnejší mandát

28.01.2023, 13:21
28.01.2023, 18:01
Autor:
redredTASRTASR
  • Česi si za nového prezidenta zvolili Petra Pavla. Generál vo výslužbe získal cez 58 percent hlasov.
  • Jeho súper Andrej Babiš priznal prehru.
  • Novému českému prezidentovi zablahoželal prezident Miloš Zeman aj premiér Petr Fiala.

Nevidím víťazov či porazených, v týchto voľbách vyhrali hodnoty, ako sú pravda, dôstojnosť a pokora. Som pripravený ich na Pražský hrad vrátiť. Povedal to Petr Pavel na tlačovej konferencii vo svojom volebnom štábe, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Poďakoval sa všetkým, ktorí ho volili, ale aj tým, ktorí ho nevolili, avšak prišli k voľbám. Ocenil, že im záleží na demokracii.

image

Petr Pavel: Nekompromisný generál, ktorému vyčítajú komunistickú minulosť. Kto je nový český prezident?

"Rozumiem tomu, že sa mnohí cítia sklamaní, že ich favorit nevyhral. V tejto krajine nevidím víťazov či porazených voličov, ale vyhrali hodnoty, ako sú pravda, dôstojnosť a pokora," dodal s tým, že je pripravený ich vrátiť na Pražský hrad. 

Nechce blbú náladu

"Ale nezvládnem to sám," povedal s tým, že je potrebné presvedčiť všetkých, že návrat k týmto hodnotám pomôže zlepšiť kvalitu života v Česku. "Vy ste mi dnes pomohli urobiť prvý krok na ceste k zmene," doplnil.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová osobne zagratulovala Petrovi Pavlovi k zvoleniu za českého prezidenta.

Podľa Pavla by občania mali chcieť, aby v krajine nebola "blbá nálada", ako to kedysi povedal Václav Havel, ale aby Česko bolo republikou pohody. "Myslím si, že na to máme a že to dokážeme," uviedol budúci český prezident.

"Za úspech vykonávania funkcie prezidenta budem považovať len náš spoločný úspech," doplnil na záver. Povedal, že väčšinu času nechce byť na Pražskom hrade, ale v podhradí medzi občanmi. Chce s nimi komunikovať o ich konkrétnych problémoch. "Nevidím osobu prezidenta ako niekoho, kto stojí na piedestáli," vysvetlil svoj zámer cestovať za občanmi.

Na otázku, či mu už telefonoval jeho protikandidát Andrej Babiš, odpovedal, že nevie. "Vzhľadom na to, že na Andreja číslo nemám, tak neviem, či mi volal," povedal. 

Cíti veľký záväzok

To, že získal viac hlasov ako dosluhujúci prezident Miloš Zeman v oboch voľbách, ho teší. "Ale beriem to ako veľký záväzok. V našej spoločnosti sú veľké očakávania," zhodnotil svoj výsledok.

Novozvolený prezident povedal, že je pripravený vecne komunikovať s každým, kto ponúka konštruktívne riešenia. "Je jedno, či bude z vládneho tábora alebo z opozície," vysvetlil Pavel.

Avizoval, že do jeho štábu príde aj český premiér Petr Fiala. Ten mu už prostredníctvom médií zagratuloval.

Petr Pavel bude v poradí druhým prezidentom, ktorého si občania ČR zvolili v priamej voľbe. Prvýkrát si Česi vyberali hlavu štátu v roku 2013, predtým ho volil parlament.

Prezidentské voľby v Česku - 2. kolo
01 - Modified: 2023-01-30 19:40:13 - Feat.: - Title: Blinken zablahoželal Pavlovi k zvoleniu za hlavu štátu. Tešíme sa na spoluprácu, odkázal 02 - Modified: 2023-01-30 15:44:44 - Feat.: - Title: Príchod Čaputovej na Pavlov štáb je niečo navyše, určite to nebolo zvykom, hodnotí český politológ 03 - Modified: 2023-02-21 14:57:51 - Feat.: - Title: Babiš s Pavlom naznačili, čo čaká Slovákov (Brífing HN) 04 - Modified: 2023-01-29 11:32:20 - Feat.: - Title: Víťazstvo Pavla je porážkou populizmu. Návšteva Čaputovej mu dodala autoritu, súdia americké a britské médiá 05 - Modified: 2023-01-28 17:50:16 - Feat.: - Title: Zemana vysoký volebný rozdiel prekvapil, nechce rozdelenú krajinu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. september 2023 19:19