Oneskorenie v dodávkach západných raketometov ďalekého dostrelu, vyspelých systémov protivzdušnej obrany a tankov obmedzilo schopnosť Ukrajiny využiť ruské neúspechy na vykonanie rozsiahlejšej protiofenzívy. Upozorňujú na to experti amerického Inštitútu pre štúdium vojny.
Západné debaty o predpokladaných problémoch či nemožnosti, aby Ukrajina dobyla späť podstatnú časť územia, ktorého sa vlani zmocnilo Rusko, neberú dostatočne ohľad na to, ako oneskorenie Západu v dodávkach nevyhnutnej vojenskej výzbroje tieto problémy prehlbuje. Pomalé poskytovanie a doručovanie pomoci nie je jediným faktorom, ktorý obmedzuje schopnosť Ukrajiny začať rozsiahle útočné operácie. Prispievajú k tomu aj zvláštnosti prijímania politických rozhodnutí na Ukrajine, ale v žiadnej vojne nebolo rozhodovanie bezproblémové, poznamenáva ISW.
Pozičná vojna
Ruské vojská mali podľa expertov vo svojich rukách iniciatívu a útočili od svojho vpádu 24. februára do 3. júla. Následne Ukrajinci prevzali iniciatívu a v auguste začali mohutne útočiť, čo vyvrcholilo oslobodením západnej časti Chersonskej oblasti vlani v novembri.
Odvtedy však Ukrajina nebola schopná začať novú veľkú protiofenzívu, čo viedlo k tomu, že konflikt prešiel do podoby pozičnej vojny a Rusi opäť získali možnosť prevziať iniciatívu a zvýšiť latku náročnosti pre budúce ukrajinské protiofenzívy. Systém západnej pomoci do značnej miery určil charakter konfliktu, uzatvárajú analytici ISW.
Britská vojenská rozviedka v pravidelnom prehľade upozorňuje, že ruské úrady nevylučujú možnosť, že uskutočnia ďalšiu vlnu "čiastočnej mobilizácie". Ruské úrady pokračujú v hľadaní možností, ako zväčšiť početné stavy armády, čo je nevyhnutné pre budúci veľký útok na Ukrajine, a súčasne minimalizovať domáci odpor, myslí si Londýn.
Tento záver podporuje skutočnosť, že Kremeľ pripúšťa, že výnos ruského prezidenta Vladimira Putina o "čiastočnej mobilizácii" zostáva v platnosti, ako aj skutočnosť, že ruskí pohraničníci začali tento mesiac brániť zahraničným pracovníkom z Kirgizska s dvojitým občianstvom v odcestovaní z Ruska pod zámienkou zostavovania mobilizačných zoznamov.
Ukrajinský generálny štáb hlási odrazenie nepriateľských útokov pri desiatke obcí v rámci útočných operácií vedených v smere proti Lymanu, Bachmutu, Avdijivke a Novopavlivke. Hlásenie výslovne spomína odrazenie útokov na Bachmut, ktorý je už dlhší čas v epicentre najtvrdších bojov o Donbas. Rusko od rozpútania vojny na Ukrajine pred 341 dňami prišlo už o 126 650 vojakov, z toho 490 počas uplynulého dňa, tvrdí ukrajinské velenie.
Tvrdenie strán nemožno v podmienkach vojnového konfliktu okamžite overiť z nezávislých zdrojov.
Kľúčový polostrov
Bývalý veliteľ amerických síl v Európe, penzionovaný generál Ben Hodges si myslí, že rozhodujúca bitka celej vojny bude zvedená o Krym, ukrajinský polostrov anektovaný Ruskom na jar 2014, ktorý vlani poslúžil ako jedno z nástupíšť ruskej invázie. "Rozhodujúcim miestom pre túto vojnu je Krym. Ukrajinská vláda vie, že sa nemôže zmieriť s tým, že by si Rusko Krym ponechalo," povedal Hodges portálu Insider.
Predpovedal, že v najbližších mesiacoch Ukrajina pripraví podmienky na prípadné oslobodenie Krymu. Každopádne Ukrajina "nikdy nebude v bezpečí ani nebude schopná obnoviť svoju ekonomiku, kým si Rusko udrží Krym", zdôraznil. Na oslobodenie polostrova však Ukrajinci budú podľa generála potrebovať rakety s dlhším dostrelom, než aké im Západ doteraz poskytol.