Putin pravdepodobne predpokladá, že buď Západ alebo Ukrajina sa unaví, čo mu pomôže vyhrať vojnu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Putin chystá novú ofenzívu, očakáva roky vojny a konflikt so Západom

27.01.2023, 13:49
Autor:
redredČTKČTK
  • Nie je vylúčené, že nová ruská ofenzíva sa začne skôr, ako Kyjev dostane prisľúbené dodávky zbraní a tankov.
  • Americkí aj európski experti vyjadrili pochybnosti, či Rusko má dostatok prostriedkov na nový mohutný útok.
  • Rusi medzičasom posilnili obranu a používajú zákopy a míny, čím spomaľujú ukrajinský postup.
  • Ak budú frontové línie dlhodobo stagnovať, je možné, že konflikt sa začne podobať prvej svetovej vojne. 

Ruský prezident Vladimir Putin pripravuje na Ukrajine novú ofenzívu a zároveň zoceľuje svoju krajinu pre konflikt so Spojenými štátmi a ich spojencami. Šéf Kremľa pritom očakáva, že táto vojna potrvá roky, píše agentúra Bloomberg. Moskva chce podľa zdrojov agentúry ukázať, že jej armáda môže po mesiacoch strát znovu získať iniciatívu a vytvoriť tlak na Kyjev a jeho podporovateľov, aby súhlasili s prímerím, ktoré by Rusku ponechalo kontrolu nad okupovaným územím.

Po tom, čo ruské jednotky prišli o viac ako polovicu svojich počiatočných ziskov na Ukrajine, nemôže poprieť slabiny ruskej armády ani Putin, povedali agentúre jej zdroje pod podmienkou anonymity.

V nasledujúcom videu nájdete najnovšie vyjadrenia Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina:

Pretrvávajúce neúspechy prinútili mnohých v Kremli k realistickejšiemu pohľadu na bezprostredné ambície, ak uznajú, že aj udržanie súčasnej frontovej línie by bolo úspechom, píše Bloomberg. Putin je však stále presvedčený, že väčšia ruská armáda a ochota akceptovať straty umožní Rusku zvíťaziť aj napriek doterajším neúspechom.

image

Sankcie zabrali. Zisk ruských bánk sa v roku 2022 prepadol o 90 percent

Putin zostáva odhodlaný

Nová ofenzíva môže začať už vo februári alebo marci, uviedli zdroje blízke Kremľu. Ich oznámenia potvrdzujú varovania Ukrajiny a jej spojencov, že sa blíži ďalšia ruská ofenzíva. Naznačujú zároveň, že môže začať skôr, ako Kyjev dostane sľúbené dodávky amerických a európskych bojových tankov.

Putinovo odhodlanie podľa Bloombergu predznamenáva ďalšiu eskaláciu vojny, zatiaľ čo Kyjev chystá svoj protiútok a odmieta také prímerie, ktoré by umožnilo Rusku okupovať jeho územie.

Ruský vodca podľa zdrojov agentúry verí, že nemá inú alternatívu, než vo vojne – ktorú vníma ako existenčnú a ako konflikt s USA a ich spojencami – zvíťaziť. Nové kolo mobilizácie je možné už na jar, ekonomika a spoločnosť sa stále viac podriaďujú potrebám vojny, uviedli zdroje.

Verejne Kremeľ tvrdí, že v súčasnej dobe žiadnu väčšiu mobilizáciu neplánuje. V dlhodobejšom horizonte Putin schválil plány na rozšírenie vojenských radov o takmer 50 percent počas niekoľkých nasledujúcich rokov a rozmiestnenie nových síl v blízkosti Fínska a v okupovaných oblastiach Ukrajiny, píše Bloomberg. Ruské školy obnovujú kurzy vojenského výcviku, ktoré sa naposledy hojne konali v sovietskej ére.

Americkí a európski spravodajskí činitelia pochybujú o tom, že Rusko má napriek minuloročnej mobilizácii zdroje na novú veľkú ofenzívu. Ukrajinskí spojenci medzitým zvyšujú dodávky zbraní a pripravujú sa prvýkrát dodať Kyjevu obrnené vozidlá a hlavné bojové tanky, ktoré by mohli pomôcť ukrajinským jednotkám prelomiť ruské línie. Podľa amerických predstaviteľov však brutálne ruské útoky v miestach, ako je Bachmut, vyčerpávajú ukrajinské sily a oslabujú schopnosť Kyjeva viesť útočné operácie inde.

image

Stíhačky F-16 pre Ukrajinu? Výhodou je jednoduchosť, problémom môže byť logistika

Kto sa skôr unaví?

Od minuloročných ukrajinských bleskových útokov tiež Rusi posilnili obranu a využívajú zákopy, tankové pasce a míny, aby spomalili prípadný ukrajinský postup, píše Bloomberg, ktorý zároveň konštatuje, že do prísne kontrolovaných ruských štátnych médií však začali prenikať prvky realizmu ohľadom výkonu armády.

„Doterajšie výsledky sú otrasné, pretože Rusko nebolo vôbec pripravené,“ povedal Sergej Markov, politický konzultant s úzkymi väzbami na Kremeľ. „Premenilo sa to na dlhotrvajúcu vojnu a Rusko zatiaľ nemá dostatok živej sily ani vybavenia, aby ju mohlo viesť,“ dodal.

Niektorí zasvätenci pripúšťajú, že Putinova dôvera v schopnosť jeho armády zvíťaziť odráža nepochopenie odhodlania Západu odvrátiť jeho agresiu. Napriek tomu sa americkí a európski vojenskí predstavitelia obávajú, že by sa konflikt mohol ustáliť v delostreleckom boji v štýle prvej svetovej vojny s prevažne stagnujúcimi frontovými líniami. To je scenár, ktorý by mohol zvýhodňovať Rusko s jeho početnejšou populáciou a vojenským priemyslom, píše agentúra.

Kremeľ by podľa zdrojov Bloombergu prijal dočasné prímerie, ktoré by Rusku ponechalo kontrolu nad okupovaným územím, aby získalo čas na obnovu svojich síl. Hoci toto územie nedosahuje hranice ukrajinských oblastí, ktoré Putin vlani nezákonne anektoval, Rusku by stále zostalo veľké teritórium, ktoré by spájalo regióny, ktoré Moskva okupovala pred súčasnou vojnou, píše Bloomberg. Pre Kyjev a jeho spojencov je táto vízia neprijateľná.

„Ak sa niečo nezmení, čaká nás opotrebovávací konflikt, ako bola prvá svetová vojna, ktorý by mohol trvať dlho, pretože obe strany veria, že čas je na ich strane," povedal Andrej Kortunov, šéf Kremľom založeného think-tanku Ruská rada pre medzinárodnú záležitosti. „Putin si je istý, že buď Západ, alebo Ukrajina sa unaví,“ dodal Kortunov.

01 - Modified: 2023-01-27 08:02:31 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina žiada vylúčenie Djokovičovho otca z turnaja pre jeho pózovanie s fanúšikmi Putina 02 - Modified: 2023-01-27 06:41:04 - Feat.: 1 - Title: Úroda obilia na Ukrajine bude tento rok ešte nižšia než vlani. Výmera sa zníži na 53 miliónov ton 03 - Modified: 2023-01-26 15:31:38 - Feat.: 1 - Title: Rusi na Ukrajine pokračujú v útokoch zo vzduchu. Zostali po nich mŕtvi aj zranení 04 - Modified: 2023-01-26 14:58:21 - Feat.: 1 - Title: Ukrajine je nutné dodávať zbrane efektívnejšie. V Poľsku musíme postaviť veľkú zbrojovku, znie z Británie 05 - Modified: 2023-01-26 14:30:00 - Feat.: 1 - Title: Putinov dvorný propagandista volá po tvrdej odvete za tanky. Žiada údery proti nemeckým “nacistom” 06 - Modified: 2023-01-26 11:36:39 - Feat.: 1 - Title: Výcvik ukrajinských vojakov pre nemecké tanky sa začne už čoskoro, vyhlásil Berlín
01 - Modified: 2024-02-29 10:35:16 - Feat.: - Title: Ruskí vojaci prenikli do dediny Robotyne. Ukrajinský veliteľ hovorí o chybách pri Avdijivke 02 - Modified: 2024-02-29 10:42:55 - Feat.: - Title: Vyslaním vojakov na Ukrajinu riskujete jadrový konflikt, pohrozil Putin Západu 03 - Modified: 2024-02-29 09:23:20 - Feat.: - Title: V Prahe sa začal parlamentný samit V4, Česko naň prizvalo aj Ukrajinu 04 - Modified: 2024-02-29 09:31:39 - Feat.: - Title: Ruské letectvo krváca. Kyjev oprášil raketové dinosaury a oslepil ho 05 - Modified: 2024-02-29 06:38:37 - Feat.: - Title: Čína vyzýva najväčšie jadrové štáty, aby rokovali o zákaze "prvého použitia"
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. február 2024 11:44