Spor o financovaní hraničných bariér z peňazí Európskej únie bol počuť v dnešnej rozprave poslancov Európskeho parlamentu, ktorí hovorili o tom, ako si poradiť s rastúcim počtom migrantov smerujúcich do Európy. Kým najmä pravicoví politici nabádali k dôslednejšej ochrane hraníc a efektívnejšiemu vracaniu migrantov do krajín pôvodu, ľavica vyzývala na zavedenie povinnej solidarity s preťaženými juhoeurópskymi štátmi.
Europoslanci svoju debatu namierili k mimoriadnemu summitu únijných lídrov, ktorí sa v Bruseli stretnú budúci štvrtok. Práve migrácia bude ich zásadnou témou v čase, keď európske krajiny po niekoľkých pokojnejších rokoch vlani opäť zaznamenali výrazný nárast počtu ľudí smerujúcich z Afriky či Ázie cez Stredozemné more či Balkán do Európskej únie.
"Súčasné počty migrantov sú neudržateľné a ľudia sa pýtajú, prečo štáty nezaručia dodržiavanie zákonov," vyhlásil predseda najsilnejšej ľudovej frakcie v Europarlamente Manfred Weber. Narážal tým na fakt, že vlani požiadalo v Európskej únii o azyl takmer milión ľudí, čo je skoro dvojnásobok predvlaňajšieho počtu. Väčšinu z nich pritom tvoria neskôr odmietnutí žiadatelia smerujúci do únie z ekonomických dôvodov. "Myslíme si, že by vo výnimočných prípadoch mala (Európska) komisia finančne podporovať stavbu plotov. Niekedy sú bohužiaľ nutné," vyhlásil Weber.
Viaceré štáty zvlášť zo strednej a východnej časti únie volajú po fondoch na stavbu hraničných bariér. Komisia však ich priame financovanie odmieta, lebo podľa nej popiera ideu otvorenej Európy. Kriticky sa k nemu dnes vyjadrovali aj poslanci z ľavicových skupín.
"Tí, ktorí chcú z Európy urobiť pevnosť, a my, ktorí veríme v solidaritu, by sme sa mali vedieť dohodnúť," povedala šéfka socialistickej frakcie Iratxe Garcíaová. Rovnako ako ďalší zákonodarcovia vyzývala na to, aby lídri na summite pokročili v rokovaní o nových migračných a azylových pravidlách. Tá popri urýchlení návratov neúspešných žiadateľov o azyl počítajú aj s väčšou zodpovednosťou všetkých štátov za starostlivosť o prijatých utečencov či odmietnutých migrantov. Diplomati sú však v možnosti zásadného posunu kvôli stále nezmieriteľným pozíciám členských krajín skeptickí.