Pri príležitosti 80. výročia konca bitky o Stalingrad Rusi dočasne premenovali mesto Volgograd späť na Stalingrad, informuje tamojší spravodajský web V1.ru. Nejde však o zmenu oficiálnu, ale o dočasnú, ktorá sa týka iba dopravných značiek pri vjazdoch do mesta. Ceremónie vo Volgograde sa dnes zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin.
Vo svojom prejave vyhlásil, že jeho krajinu "opäť" ohrozujú nemecké tanky. Reagoval tak na nedávne rozhodnutie Berlína poskytnúť tanky Leopard 2 nemeckej výroby Ukrajine, aby sa mohla brániť súčasnej ruskej vojenskej agresii. Rusko takmer pred rokom zaútočilo na susednú krajinu a rozpútalo tým najväčší pozemný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny.
Putin dnes vo Volgograde, ktorý sa v časoch ZSSR niekoľko desaťročí volal Stalingrad, podľa agentúry Reuters porovnával boj Ruska proti Ukrajine, ktorú v jej súčasnej obrane proti ruskej agresii podporujú okrem iného dodávkami zbraní západní spojenci, s víťazstvom Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. "Znovu nás ohrozujú nemeckými tankmi leopard s krížmi na palube, a znovu sa chystajú bojovať s Ruskom na ukrajinskej krajine," vyhlásil dnes Putin podľa ruskej štátnej agentúry TASS, pričom vyjadril presvedčenie, že Rusko opäť zvíťazí.
"Ideológia nacizmu vo svojej modernej podobe, vo svojom modernom prejave, opäť vytvára priame hrozby pre bezpečnosť našej krajiny," tvrdil ďalej šéf Kremľa. Moskva dlhodobo odôvodňuje svoju vojnu proti susednej krajine potrebou jej "denacifikácie" napriek faktu, že na čele Ukrajiny stojí prezident židovského pôvodu a krajnej pravice – súdiac podľa výsledkov posledných volieb – zohráva v ukrajinskej politike len okrajovú úlohu. Podľa Kyjeva Rusko vedie genocídnu vojnu a ruskí vojaci sú podozriví z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
Podľa zákona, ktorý prijala v roku 2016 tamojšia duma, sa mesto Volgograd pri niektorých štátnych sviatkoch, vrátane Dňa víťazstva či výročia bitky pri Stalingrade, vracia k svojmu sovietskemu názvu Stalingrad, vysvetľuje denník The Moscow Times.
„Tento symbolický názov je možné oficiálne používať pri hromadných akciách šesťkrát do roka,“ dopĺňa agentúra TASS.
V centre ruského Volgogradu boli v stredu tiež odhalené pomníky Stalinovi a maršalom Vasiljevskému a Žukovovi, ktorí pri Stalingrade zastavili nápor Nemcov a vyrazil do protiútoku. Pri ňom obkľúčili a zajali nemeckú šiestu armádu aj s jej veliteľom, poľným maršalom Friedrichom Paulusom.
Ruský prezident Putin by mal mesto navštíviť vo štvrtok a zúčastniť sa na mnohých spomienkových podujatiach.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zároveň odmietol zvesti, že by sa počas návštevy Putina malo rozhodnúť o trvalom premenovaní mesta na Stalingrad. „Nie, nemôžem nič potvrdiť,“ odpovedal Peskov v utorok médiám na otázku, či sa v Kremli diskutovalo o možnosti premenovania mesta. Také informácie sa podľa TASS objavovali na sociálnych sieťach.
Bitka o Stalingrad, ktorá skončila 2. februára 1943, znamenala zlom na východnom fronte a nacistickej armáde priniesla zničujúcu porážku. Podľa historikov bolo vo vtedajšom Stalingrade zabitých, zranených alebo zajatých 1,5 milióna nemeckých vojakov; sovietske straty dosahovali výšku 1,2 milióna.