Vedia, čo ich čaká, a vedia, že tomu neuniknú. Rozsudok smrti, ktorý nad nimi vyriekol stanný súd, je nezvratný a oni budú už o niekoľko minút stáť pred popravnou čatou.
„Vôbec neľutujem, že som sa na vzbure zúčastnil, ani to, že preto teraz zomriem,“ hovorí pokojným hlasom Mate Brničević vojenskému kaplánovi. Podobne reagujú aj jeho druhovia Jerko Šižgorić, Antun Grabar a František Rasch.
Tým kaplánom je Niko Luković. Na úsvite 11. februára 1918 prichádza do kotorskej väznice, aby odsúdených vyspovedal a pripravil na smrť. Sprevádza ich aj na popravisko a tam je svedkom scén, ktoré sa mu nezmazateľne vryjú do pamäti.
„Popravnú čatu tvorilo osem vojakov, boli to Maďari. Šižgorić sa na nich pozrel a zvolal: ‚Nebojovali sme iba za seba, ale aj za vás, za to, aby ste i vy mali ľahší život. A vy nás teraz za to zastrelíte...‘ Len čo to dopovedal, jeden z tých mužov odpadol. Museli ho nahradiť iným. Potom ich veliteľ mávol šabľou, na znamenie, že majú strieľať. No nič sa nedialo, akoby tí vojaci nechceli vypáliť. Znovu a znovu musel povel zopakovať a až po treťom znamení sa ozvali výstrely. Rasch, ktorý ako jediný odmietol, aby mu zaviazali oči, stihol ešte tesne predtým zvolať: ‚Zabíjate spravodlivosť. Nech žije sloboda!‘ Posledné slovo však už nedopovedal,“ bude Luković spomínať po rokoch.
Tí štyria, ktorých odprevadil na poslednej ceste, neboli zďaleka prvými ani poslednými vzbúrencami, čo skončili pred popravnou čatou. Ani rebélia námorníkov, na ktorej čele niekoľko dní predtým v Kotorskom zálive stáli, nebola jediná. No hoci žiadna z nich priamo nespôsobila pád Rakúsko-Uhorska, už z toho, že k nim čoraz častejšie dochádzalo, bolo zrejmé, že habsburské impérium je v rozklade.
Takto vyzerá „víťazný“ štát
Netýkalo sa to, pravdaže, iba armády či vojnovej flotily podunajskej monarchie, ktoré už tri a pol roka zaznamenávali na bojiskách prvej svetovej vojny prevažne neúspechy. Hoci oficiálna propaganda stále živila ilúziu konečného víťazstva, na začiatku roku 1918 už nebolo vari nikoho, kto by tomu veril.
Zostáva vám 85% na dočítanie.