Rusi sa zrejme snažili obísť východoukrajinský Vuhledar z východu, keď ich konvoj rozprášila ukrajinská armáda. Nie je stále jasné, či išlo o jednotlivý útok alebo o sériu, ale straty Ruska boli značné, píše ruskojazyčná verzia BBC, ktorá sa pokúsila udalosti z posledných dní rekonštruovať. Početné otázky ohľadom situácie pri Vuhledare vzbudili zábery na sociálnych sieťach, ktoré zdieľalo aj ukrajinské ministerstvo obrany.
Ruské sily začali významný útok na Vuhledar 26. januára. Podieľali sa na ňom jednotky 40. samostatnej brigády námornej pechoty a 155. brigády námornej pechoty, obe patriace k Tichooceánskej flotile, jednotky samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DPR) a 36. motostreleckej brigády 29. vševojskovej armády.
Odhalili ich drony
Podľa ruského nezávislého vyšetrovacieho projektu Conflict Intelligence Team sa na operácii podieľali aj zvláštne jednotky ruskej vojenskej rozviedky GRU.
Rusi podľa všetkého najprv rýchlo dosiahli cestu, ktorá spája dedinu Pavlivku s mestom Marjinka v Doneckej oblasti. Cesta mieri z juhozápadu na severovýchod a od Vuhledaru oddeľuje jeho predmestie, zostavené z chatiek a menších domov. Ruským vojakom sa však kvôli odporu ukrajinskej armády nedarilo preniknúť do mesta. Zrejme sa preto rozhodli pre obchvatný manéver - chceli mesto obísť z východu.
Ruské kolóny sa presúvali od dediny Mykilske, ktorá je pod kontrolou ruskej armády, po cestách vedúcich cez rozľahlé polia. Cesty lemujú stromoradia, ktoré poskytujú určité krytie, drony ukrajinskej armády však pohyb ruských konvojov zaznamenali a ukrajinské sily spustili paľbu.
Je ťažké určiť, kedy presne útok na konvoj nastal. Videozáznamy zničených či opustených obrnených vozidiel ukrajinské zdroje zverejnili 9. februára popoludní. Prvé správy o ostreľovaní ruského konvoja pri Vuhledare sa však objavili už 6. februára, kedy sa tiež hovorilo o tridsiatke zničených vozidiel.
Jeden z ukrajinských blogerov podľa BBC tvrdí, že ruská armáda utrpela pri Vuhledare straty v rámci „série útokov“. Portál však píše, že žiadne spoľahlivé dáta o presnom čase zničení či zasiahnutí vozidiel neexistujú. Rôzne zdroje sa však zhodujú na tom, že Rusko prišlo o zhruba 30 kusov vybavenia. Na základe záberov ide o 31 vozidiel, ale nie je jasné, či všetky boli urobené v jeden deň alebo dokonca na jednom mieste.
Čo znamenal Putinov odkaz
Na záberoch z dronov je vidieť tanky a obrnené vozidlá, ktoré sa pohybujú v tesnej kolóne. Keď niektoré vozidlá nabehnú na míny, ďalšie sa ich snažia obísť a tiež explodujú.
Ruské ministerstvo obrany stratu konvoja pri Vuhledare nepotvrdilo. BBC upozorňuje, že sa jej tvrdenie o stratách v tomto prípade nepodarilo overiť.
Ruský prezident Vladimir Putin vo videu nakrútenom 9. februára a uverejnenom 12. februára uviedol, že „ruská námorná pechota práve teraz pracuje, ako má“ a že „hrdinne bojujú“ aj príslušníci Tichooceánskej flotily.
Podľa analytikov amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) tieto útvary chválil zámerne, pretože práve 155. námorná pechotná brigáda pri útoku na Vuhledar mala značné straty. Slová ruského prezidenta však tiež môžu značiť, že Moskva chce na útok na Vuhledar nasadiť ďalšie sily, dodáva ISW.
Zábery zničeného konvoja si jednoznačne vyžiadali veľkú kritiku proruských blogerov aj vojenských expertov. Niektorí z nich operáciu vo Vuhledare označili za jednu z najväčších samostatných porážok ruskej armády od začiatku invázie a prirovnali ju k neúspešným pokusom o prekročenie rieky Severný Donec v máji 2022.