Spôsob, akým sa zaobchádza s bývalým gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim je "lakmusový papierik" oddanosti gruzínskej vlády európskym hodnotám. Upozorňujú na to vo svojom uznesení poslanci Európskeho parlamentu, informuje spravodajca TASR Jaromír Novak.
V uznesení, za ktoré hlasovalo 577 poslancov, 33 bolo proti a 26 sa zdržalo, Európsky parlament vyjadruje vážne znepokojenie nad zhoršujúcim sa zdravotným stavom exprezidenta. Ten je vo svojej domovskej krajine zadržiavaný od októbra 2021.
S ohľadom na informácie o dramatickom úbytku jeho hmotnosti vo väzení a náznaky, že sa stal obeťou otravy ťažkými kovmi, europoslanci vyzvali na jeho prepustenie. Gruzínske úrady mu tiež majú umožniť riadne lekárske ošetrenie v zahraničí.
Vyzvali gruzínsku prezidentku Salome Zurabišviliovú, aby využila svoje ústavné právo a udelila mu milosť. To by znížilo aj politickú polarizáciu v krajine.
Pokrok v oblasti európskych reforiem sa musí vrátiť do centra gruzínskej politiky, odkázali poslanci. Spôsob akým sa zaobchádza s väzňami je lakmusovým papierikom plnenia záväzkov európskych hodnôt a smerovania krajiny. K tomu patrí aj štatút kandidátskej krajiny, ktorý Európska únia Gruzínsku zatiaľ neudelila.
Uznesenie Európskeho parlamentu zároveň zdôraznilo základnú úlohu, ktorú zohráva osobná pomsta gruzínskeho oligarchu a politika Bidzinu Ivanišviliho pri pokračujúcom zadržiavaní Saakašviliho. Európsky parlament zopakoval výzvu Rade Únie a demokratickým partnerom Európskej únie, aby zvážili uvalenie sankcií na Ivanišviliho.
Saakašviliho zatkla gruzínska polícia pri návrate do krajiny v roku 2021. V roku 2018 bol odsúdený na šesť rokov väzenia, okrem iného za zneužitie prezidentských právomocí. Jeho priaznivci tvrdia, že obvinenia boli politicky motivované.