Fínsko svoj postoj k vstupu do Severoatlantickej aliancie nezmenilo, naďalej sa chce k NATO pridať len spoločne so Švédskom. Dnes to v bavorskej metropole na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyhlásila fínska premiérka Sanna Marinová. Tá debatovala spoločne s šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, s ktorou sa zhodli, že napriek vojne na Ukrajine a energetickej kríze zostáva pre Európu dlhodobou prioritou ochrana klímy.
Švédsko s Fínskom v posledných dňoch opakovane zdôraznili, že do NATO sa chcú pridať spoločne. Rozhodnutie teraz závisí len od Turecka a Maďarska, ktoré sa ratifikovať rozšírenie aliancie zatiaľ zdráhajú. Turecko má výhrady najmä voči Švédsku, ktorému vyčíta prílišnú podporu Kurdov a nedostatočný rešpekt voči islamu. Marinová dnes v Mníchove rozhodnutie vstúpiť do NATO spoločne zopakovala.
"Keď Rusko napadlo Ukrajinu, hneď v ten deň bolo zrejmé, že Fínsko do NATO vstúpi. Keď náš sused Rusko zaútočil na iného suseda, tak to bolo očividné," povedala Marinová. Vyhlásila, že obe krajiny sa tiež dohodli, že chcú do aliancie vstúpiť spoločne nielen kvôli svojmu úzkemu priateľstvu, ale tiež v záujme aliančného plánovania a kolektívnemu posilneniu obrany severu Európy. Tento svoj postoj obe krajiny podľa Marinovej jasne oznámili aj Turecku a Maďarsku. "Samozrejme nemôžem vedieť, ako sa nejaká krajina rozhodne pokračovať v ratifikácii," povedala fínska premiérka s tým, že vstup do NATO ale Fínsko so Švédskom podniknú spoločne.
Fínsky minister obrany Mikko Savola však dnes na okraj konferencie agentúre AP povedal, že jeho krajina do aliancie vstúpi aj sama, ak by Turecko ratifikovalo jej členstvo, ale odmietlo by tak urobiť v prípade Švédska. Podobne sa v Mníchove vyjadril aj fínsky prezident Sauli Niinistö. "Naše ruky sú svojím spôsobom zviazané. Požiadali sme o členstvo. Mali by sme teraz povedať: ‘Nie, rušíme našu žiadosť? ‘Nie, to jednoducho nemôžeme urobiť," podotkol.
Ursula von der Leyenová a Marinová tiež povedali, že prioritou napriek ruskej agresii zostáva ochrana klímy. "Keď som začala svoj mandát, mojou prioritou bola Zelená dohoda pre Európu," povedala von der Leyenová. Poznamenala, že krátko potom vypukla pandémia choroby covid-19 a nasledovali ruské invázie na Ukrajinu s energetickou krízou. "Smer ale nemeníme," uviedla o ochrane klímy a prechode na klimaticky neutrálne hospodárstvo.