Ilustračná snímka: TASR/AP
StoryEditor

Nie je to pravda. Práve USA posielajú nekonečné dodávky zbraní, nie Čína, bráni sa Peking

20.02.2023, 11:29
Autor:
TASRTASR

"Smerovanie Číny v otázke Ukrajiny možno zhrnúť do jedného slovného spojenia, ktorým je vyzývanie na mier a podpora dialógu," tvrdí čínsky rezort diplomacie.

Peking skritizoval v pondelok "nepravdivé" tvrdenia Spojených štátov, že Čína uvažuje nad vyzbrojovaním Ruska v jeho vojne proti Ukrajine. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

"Práve Spojené štáty, a nie Čína, posielajú nekonečné dodávky zbraní na bojisko," odpovedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin na otázku o nedávnych tvrdeniach USA.

"Vyzývame Spojené štáty, aby sa vážne zamysleli nad vlastným konaním, urobili viac pre upokojenie situácie, pre podporu mieru a dialógu a aby prestali prenášať vinu na niekoho iného a šíriť nepravdivé informácie," dodal hovorca.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken predtým pre americkú televíziu CBS uviedol, že Čína "zvažuje poskytovanie smrtiacej pomoci" Moskve, a to "od munície až po samotné zbrane".

Podobne sa vyjadril už viackrát, napríklad v Nemecku. V sobotu sa zúčastnil na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii a stretol sa tam s vysokopostaveným čínskym diplomatom Wangom Im.

Blinkenove obvinenia prišli v období zhoršenia vzájomných vzťahov, keď Washington zostrelil čínsky balón, ktorý sa pohyboval nad územím USA a údajne slúžil na špionáž.

Vládnu obavy, že Čína prehlbuje vzťahy s Ruskom aj napriek vojne na Ukrajine. Wang I tvrdí, že Peking hrá konštruktívnu rolu a stojí pevne na strane dialógu.

"Neschvaľujeme, že USA ukazujú prstom na čínsko-ruské vzťahy, nehovoriac už o donucovaní a nátlaku," povedal hovorca Wang.

"Smerovanie Číny v otázke Ukrajiny možno zhrnúť do jedného slovného spojenia, ktorým je vyzývanie na mier a podpora dialógu," tvrdil.

01 - Modified: 2023-06-08 16:23:43 - Feat.: - Title: Rusi pri ostreľovaní Chersonu počas evakuácie zabili civilistu 02 - Modified: 2023-06-08 14:44:54 - Feat.: - Title: Ukrajina môže prísť o niekoľko miliónov ton úrody po zničení Kachovskej priehrady. Nie je možné pestovať 03 - Modified: 2023-06-08 14:09:36 - Feat.: - Title: Predaj osobných áut v Číne v máji vzrástol vďaka stimulom a novým modelom 04 - Modified: 2023-06-08 14:55:10 - Feat.: - Title: Čína sa dohodla s Kubou na vybudovaní špionážnej stanice na ostrove 05 - Modified: 2023-06-08 14:00:03 - Feat.: - Title: Najmenej tri osoby utrpeli zranenia pri ruskom ostreľovaní Chersonu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. jún 2023 22:48