Dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Káčer v Indii: Prehlbovanie vzájomnej spolupráce je v záujme Slovenska

04.03.2023, 16:50
Autor:
TASRTASR

Minister Káčer a šéf indického rezortu diplomacie Džajšankar hovorili o možnostiach ďalšieho posilňovania vzťahov, rozvoji hospodárskej spolupráce, podpore vzájomného obchodu a investícií, ako aj o aktuálnych globálnych či bezpečnostných výzvach.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer rokoval v sobotu v indickej metropole Naí Dillí so svojím rezortným partnerom Subrahmanjamom Džajšankarom.

Ako povedal šéf slovenskej diplomacie, keďže indická ekonomika patrí svojím rastom ku globálnym lídrom, je v záujme SR prehlbovať vzájomnú spoluprácu v oblasti hospodárstva a obrany a pokračovať v politickom dialógu.

Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ).

Minister Káčer a šéf indického rezortu diplomacie Džajšankar hovorili o možnostiach ďalšieho posilňovania vzťahov, rozvoji hospodárskej spolupráce, podpore vzájomného obchodu a investícií, ako aj o aktuálnych globálnych či bezpečnostných výzvach.

"Budovanie medzinárodných partnerstiev v oblasti obranného priemyslu a bezpečnosti, obzvlášť s takými dôležitými partnermi, akým je India, je pre nás mimoriadne dôležité," zdôraznil Káčer. Dodal, že aj ruská invázia na Ukrajinu ukazuje, že "funkčný a sebestačný domáci obranný priemysel je naďalej strategicky dôležitý".

Počas jeho návštevy pricestovala do Naí Dillí aj delegácia slovenských podnikateľov z oblasti obranného priemyslu, ktorí indickým kolegom predstavili svoje technológie a produkty, priblížil Káčer. Na Veľvyslanectve SR v Indii minister okrem toho otvoril podujatie s názvom "Deň slovenských obranných technológií".

Káčer vystúpil aj na konferencii s názvom "Raisina Dialogue 2023", kde s partnermi diskutoval o dosahoch ruskej vojny proti Ukrajine na architektúru medzinárodného usporiadania. Na okraj konferencie sa stretol aj s ministrom zahraničných vecí Brazílie Maurom Vieirom, pričom vyjadril záujem o rozvoj slovensko-brazílskych vzťahov, a to v politickej i ekonomickej oblasti.

V roku 2022 dosiahla obchodná výmena medzi SR a Indiou výšku 670 miliónov eur. Tohtoročná ambícia je 850 miliónov eur. Na okraj stretnutia ministri zahraničných vecí podpísali aj Program spolupráce v oblasti kultúry na roky 2023-2026.

01 - Modified: 2023-05-29 13:20:06 - Feat.: - Title: Nechal sa pohrýzť pavúkmi a vpichol si ortuť. 15-ročný chlapec sa chcel stať superhrdinom, namiesto toho sa skoro zabil 02 - Modified: 2023-05-28 12:58:41 - Feat.: - Title: Indický chrám ukrýva poklad za bilión dolárov. Údajne ho chráni kliatba a ak sa otvorí siedma komora, svet postihne katastrofa 03 - Modified: 2023-05-28 09:42:39 - Feat.: - Title: Indický premiér Módou otvoril nové sídlo parlamentu, opozícia slávnosť bojkotovala 04 - Modified: 2023-05-27 10:13:06 - Feat.: - Title: Indickému úradníkovi spadol kvôli selfie mobil do vody. Následne nechal vypustiť dva milióny litrov vody, aby ho našiel 05 - Modified: 2023-05-24 14:49:27 - Feat.: - Title: India a Austrália uzavreli migračnú dohodu a prehlbujú ekonomickú spoluprácu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. máj 2023 06:42