Bojovníci Islamského štátu. Ilustračná snímka: TASR/AP
StoryEditor

Syn Slovenky pod vedením Islamského štátu trénuje streľbu z pušky. „Všetky malé deti sa pripoja k džihádu!“

08.03.2023, 15:12

Slovenské tajné služby a ďalšie európske rozviedky majú k dispozícii informácie o stovkách zadržaných džihádistov zo Západu. Je medzi nimi Slovenka či Češka.

Sedemnásťročný Peter drží v ruke maketu noža a podrezáva krk svojej jedenásťročnej sestre Márii. Je to jeho druhý prapodivný tréning. Včera si vzal na hlavu šatku so znakmi Islamského štátu a šiel s otcom strieľať zo samopalu. A hrať sa na popravu bezvercov. Peter a Mária žijú so svojimi rodičmi už dva roky v severnej časti Sýrie v meste Rakka pri rieke Eufrat.

Netušia, že už o mesiac budú musieť z tejto bašty islamských hrdlorezov so svojou slovenskou matkou Renátou D. utekať. Že ich na ceste chytia Kurdi a oni skončia na dlhé mesiace rozdelení v utečeneckých táboroch, kde ich budú „deradikalizovať“. A že ich až na začiatku tohtoročného februára zachráni slovenská tajná služba, ktorá ich zo zajatia oslobodí.

VIDEO: Úvaha o termíne džihád

Českému denníku MF DNES sa podarilo získať obvinenia a dokumenty západných štátov, vďaka ktorým sa vôbec prvýkrát dá zmapovať, kde končia európski konvertiti, ktorí sa vydali do Sýrie bojovať vo svätej vojne. V utečeneckých táboroch sú stovky žien a detí, ktoré pochádzajú aj zo strednej Európy, Česko nevynímajúc.

„Chlapec sa pod dohľadom otca a miestnych bojovníkov ISIS učí pracovať so zbraňou, trénuje str...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. január 2026 21:48