Demonštranti na proteste s názvom Česko proti biede na Václavskom námestí v Prahe. FOTO: TASR/Barbora Vizváryová
StoryEditor

V Prahe protestovali tisíce ľudí proti biede, požadujú demisiu vlády

11.03.2023, 16:38
Autor:
TASRTASR

Demonštráciu zvolala strana Právo Rešpekt Odbornosť na čele s predsedom Jindřichom Rajchlom. V minulosti pôsobil v hnutí Trikolóra. Kritizoval vládu aj Európsku úniu a jej nariadenia.

Na Václavskom námestí v Prahe protestovali v sobotu tisíce ľudí na demonštrácii Česko proti biede. Viacerí rečníci požadovali odstúpenie vlády Petra Fialu. Sú nespokojní s tým, ako kabinet rieši súčasnú situáciu s vysokou infláciou či cenami potravín. Heslá s výzvami na demisiu vlády skandoval aj dav protestujúcich, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Demonštráciu zvolala strana Právo Rešpekt Odbornosť na čele s predsedom Jindřichom Rajchlom. V minulosti pôsobil v hnutí Trikolóra. "Dnes sme sa prišli zhromaždiť, aby sme sa tejto biede postavili. Aby už nikdy nevládli v tejto krajine záujmy nadnárodných korporácií, ale aby nám vládla vláda, ktorá bude mať na prvom mieste záujmy občanov Českej republiky," povedal na začiatku demonštrácie Rajchl.

image

Došla im trpezlivosť. Pozemný personál Lufthansy štrajkuje, už v utorok sa kvôli tomu rušili lety

Kritizoval vládu aj Európsku úniu a jej nariadenia. "Nastal čas postaviť sa biede a vziať si našu krajinu naspäť," vyhlásil Rajchl a dodal, že protest je len prvým krokom.

Na zhromaždení vystúpila napríklad aj senátorka Jana Zwyrtek Hamplová či právnik Ondřej dostál, ktorý v minulosti spolupracoval s Pirátskou stranou. Zwyrtek Hamplová nedávno zdieľala nepravdivé informácie o tom, že ukrajinskí vojaci, ktorých cvičí česká armáda, šíria v Česku tuberkulózu. Neskôr sa za šírenie dezinformácie ospravedlnila.

Protestujúci si priniesli najmä české vlajky a transparenty, ktorými volajú po odstúpení vlády. Jeden z účastníkov cez megafón vyzval účastníkov, aby sa po demonštrácii vrhli na budovu Národného múzea a odstránili z jej fasády ukrajinskú vlajku.

image

Verím, že sa nový minister ihneď pustí do práce, tvrdí Fiala. Česko prechádza energetickou transformáciou

Priamo pod Národným múzeom, ktoré od Václavského námestia delí magistrála, sa zišli odporcovia demonštrácie s vlajkami Ukrajiny aj Európska únia. Vyzývali na jednotu v Česku a na podporu Ukrajiny.

Na bezpečnosť protestu dohliadala približne stovka policajtov z poriadkovej, dopravnej a kriminálnej služby. Na mieste boli aj členovia antikonfliktného tímu. Polícia nechcela odhadovať počet účastníkov, námestie však bolo najmä v prvej tretine husto zaplnené.

Strana PRO zaslala vláde list, v ktorom napríklad požaduje odkúpenie 100 percent akcií energetickej spoločnosti ČEZ alebo aby Česko prestalo posielať Ukrajine zbrane. Vyzvala tiež vládu, aby zabránila prevádzkovateľom sociálnych sietí v obmedzovaní slobody prejavu a aby nariadila médiám poskytovať objektívne a vyvážené informácie.

01 - Modified: 2023-03-09 10:08:44 - Feat.: 1 - Title: Česko zvoláva stretnutie skupiny ministrov dopravy Únie kvôli emisiám z áut. Praha odmieta novú normu 02 - Modified: 2023-02-20 13:32:32 - Feat.: 1 - Title: Šialené útoky aktivistov: Proti SUV už bojujú aj v Prahe, takto komplikujú život majiteľom 03 - Modified: 2023-02-15 22:55:02 - Feat.: 1 - Title: Európsky parlament vyzval Úniu na ratifikáciu Istanbulského dohovoru, bez čakania na Slovensko a Česko
01 - Modified: 2023-09-27 19:22:40 - Feat.: - Title: Česká vláda schválila rozpočet s desať miliardovým schodkom, obsahuje konsolidačné opatrenia 02 - Modified: 2023-09-27 16:42:16 - Feat.: - Title: Česko zintenzívni kontroly na hraniciach. Spolupracuje aj so slovenskou políciou 03 - Modified: 2023-09-27 14:34:51 - Feat.: - Title: Česká vláda schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35 04 - Modified: 2023-09-27 11:40:19 - Feat.: - Title: Nemecko posilňuje kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom kvôli migrantom 05 - Modified: 2023-09-27 10:30:00 - Feat.: - Title: Česi sa spojili a pre chorého chlapca vyzbierali rekordnú sumu peňazí. 131 miliónov pôjde na liečbu zriedkavej choroby
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2023 21:45