Francúzsky Senát dnes ráno začal schôdzu venovanú zmenám v dôchodkovej reforme, ktoré v stredu navrhla spoločná komisia poslancov a senátorov. Po päťminútových prejavoch deviatich predstaviteľov senátnych skupín sa bude hlasovať. Vzhľadom na pohodlnú väčšinu vládnej koalície sa očakáva hladké schválenie, zhodujú sa francúzske médiá. Prezident Emmanuel Macron, ktorý reformu presadzuje, sa dnes ráno nečakane stretol s poslancami z vlastného tábora. V dolnej komore parlamentu nie je schválenie reformy zďaleka isté.
Macron sa dnes ráno ešte pred hlasovaním v Senáte stretol s predsedami strán vládnej koalície, premiérkou Élisabeth Borneovou a s predsedníčkou Národného zhromaždenia Yaël Braunovou-Pivetovou. Francúzska tlač to zhodne vníma ako jasný dôkaz Macronových obáv, či pri popoludňajšom hlasovaní v Národnom zhromaždení, dolnej komore parlamentu, získa pre svoju reformu potrebnú väčšinu.Rannú schôdzu stanice BFM TV vidí ako poistku pre prípad použitia zákona 49.3, s pomocou ktorého je možné schváliť zákon bez toho, aby o ňom hlasoval parlament. Macron síce v stredu avizoval, že sa tomuto variantu chce vyhnúť, ale schôdzka by bola "dôkazom", že sa naozaj až do poslednej chvíle snažil nájsť pre reformu dostatočnú podporu, píše BFM TV.
Minister Gabriel Attal sa svojím prejavom v Senáte reformu obhajoval. "Vo Francúzsku nikdy nebolo viac dôchodcov ako dnes. Náš sociálny model bude musieť platiť viac dôchodkov ako kedykoľvek predtým, "uviedol Attal. Pre zmeny v demografii podľa ministra reformy dôchodkového systému pripravuje alebo zaviedla aj väčšina štátov v regióne. Jeho prejav sprevádzalo miestami nesúhlasné bučanie časti senátorov.
Reforma navrhuje posun odchodu veku do dôchodku zo 62 na 64 rokov, ale taktiež dvíha minimálny starobný dôchodok alebo novo započítava čas strávený na rodičovskej dovolenke do odpracovaných rokov. Od polovice januára rozpravy o reforme sprevádzajú masívne protesty po celom Francúzsku.