Francúzsky Senát dnes podľa očakávania schválil zmeny v dôchodkovej reforme, proti ktorej sa už dva mesiace konajú rozsiahle protesty. Za sa vyjadrilo 193 senátorov, 114 ich bolo proti, 38 sa zdržalo hlasovania. Popoludní bude o norme v znení, na ktorom sa v stredu zhodla komisia zložená z poslancov a senátorov, hlasovať Národné zhromaždenie. Tam francúzska vláda nemá väčšinu, a schválenie tak zďaleka nie je isté. Dôchodková reforma, ktorú presadzuje prezident Emmanuel Macron a u Francúzov je podľa prieskumov krajne nepopulárna, bude prijatá len v prípade súhlasu oboch komôr parlamentu.
Dôchodková reforma, ktorú presadzuje prezident Emmanuel Macron a u Francúzov je podľa prieskumov krajne nepopulárna, bude prijatá len v prípade súhlasu oboch komôr parlamentu.Výsledok dnešného hlasovania je veľmi podobný výsledkom zo soboty, keď o reforme senátori hlasovali prvýkrát. Názor zmenili dvaja členovia hornej komory francúzskeho parlamentu, ktorí posilnil tábor odporcov zmien, píše list Le Monde.
Prezident Macron sa dnes dvakrát stretol s čelnými predstaviteľmi vládnych strán. Podľa médií by sa mal ešte pred hlasovaním v dolnej komore parlamentu rozhodnúť, či bude hlasovanie o reforme v Národnom zhromaždení riskovať. V tejto komore totiž nemá jasnú väčšinu. Mohol by tiež využiť článok francúzskej ústavy 49.3. Ten za určitých podmienok umožňuje vláde prijať zákon bez schválenia parlamentom. Tým sa však vystavuje možnosti hlasovania o nedôvere.
Dolná komora začne o reforme rokovať o 15:00, schôdza sa začne prejavmi. V hre je podľa médií aj možnosť, že by Macron pohrozil zákonodarcom rozpustením parlamentu.
Plánované zmeny, ktoré sa podľa prieskumov nepáčia väčšine Francúzov, v krajine od januára vyvolali rozsiahle protesty, ktoré pokračujú aj v súčasnosti. Štrajky dnes zasiahli najmä dopravu, prístavy, plynárenstvo, rafinéria a energetický sektor.
Rekordný počet ľudí prilákal šiesty generálny štrajk, ktorý sa konal 7. marca. Podľa odhadov ministerstva vnútra sa vtedy protestov zúčastnilo okolo 1,28 milióna ľudí, podľa odborárov dokonca 3,5 milióna. Manifestácie kritizujú najmä posun veku odchodu do penzie zo 62 rokov na 64. Odbory, ktoré štrajky organizujú, požadujú úplné stiahnutie návrhu dôchodkovej reformy. Vláda si uvedomuje, že ľuďom sa chystané zmeny nepozdávajú, tvrdí však, že pre udržanie jeho financovania sú potrebné.