Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Vojaka, ktorý sa priznal k vražde civilistu na Ukrajine, ruský súd odsúdil za klamstvo

16.03.2023, 15:05
Autor:
ČTKČTK

Daniil Frolkin sa vlani v auguste priznal portálu Važnyje jistote, že sa počas bojov na Ukrajine dopustil krádeže a tiež zavraždil civilistu v dedine Andrijivka pri Kyjeve.

Vojenský súd v Chabarovsku na východe Ruska vymeral 5,5 roka podmienečne ruskému vojakovi Daniilovi Frolkinovi, ktorý sa priznal, že na Ukrajine zavraždil civilistu. Súd však Frolkina nesúdil za vraždu, ale za šírenie nepravdivých informácií o pôsobení ruských ozbrojených síl v zahraničí, uviedla ruská redakcia BBC s odvolaním sa na reportérov prítomných v súdnej sieni. Obžaloba žiadala Frolkina zatvoriť na šesť rokov do väzenského tábora.

Frolkin sa vlani v auguste priznal portálu Važnyje jistote, že sa počas bojov na Ukrajine dopustil krádeže a tiež zavraždil civilistu v dedine Andrijivka pri Kyjeve. Tú Rusi okupovali počas vlaňajšieho februára a marca, po vpáde na Ukrajinu, kým sa na jar museli od ukrajinskej metropoly stiahnuť. Bývalý vojak tiež vymenoval veliteľov, ktorí opakovane vydávali rozkazy na zabíjanie civilných obyvateľov.

image

Množstvo mŕtvych leží ďaleko na sever od Bachmutu. Rusi chcú zovrieť Ukrajincov do klieští

Frolkin podľa portálu slúžil u 64. motostreleckej brigády. Táto jednotka sa podieľala aj na okupácii ukrajinského mesta Buča pri Kyjeve. Keď sa svet dozvedel o vojnových zverstvách v tomto meste, ktoré Moskva popiera, ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal 64. brigádu tým, že jej udelil čestný titul "gardová".

Frolkin po návrate z Ukrajiny do vlasti odišiel z armády. Ale vlani v decembri ho začali stíhať za šírenie "vedome nepravdivých informácií". Za tie ruské úrady pokladajú všetky informácie o ruskej armáde odchyľujúce sa od oficiálnej verzie, podľa ktorej ruskí vojaci nenapádajú civilistov, neútočia na civilné ciele a už vôbec sa nedopúšťajú vojnových zločinov.

Na Ukrajine čelí Frolkin v neprítomnosti obvineniu z vojnového zločinu, za čo mu hrozí doživotie, dodala BBC.

01 - Modified: 2023-03-13 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Ukrajinské námorníctvo vstáva z popola. Posilnia ho korvety a mínolovky 02 - Modified: 2023-03-03 12:57:00 - Feat.: 1 - Title: Slováci si pripomenuli prvé výročie masakra v Buči 03 - Modified: 2023-02-25 09:00:35 - Feat.: 1 - Title: Zelenskyj povzbudil ukrajinských bojovníkov, aby získali ďalšie víťazstvá. Pripomenul náročné chvíle vojny
01 - Modified: 2025-12-03 22:17:02 - Feat.: - Title: Rumuni hlásili zneškodnenie dronu Sea Baby. Nič sa nám nestratilo, reaguje ukrajinská tajná služba 02 - Modified: 2025-12-03 21:18:17 - Feat.: - Title: Rusko odsúdilo českého občana na 13 rokov. Praha ostro protestuje a hovorí o porušení Ženevských dohovorov 03 - Modified: 2025-12-03 21:04:01 - Feat.: - Title: Rusi sa snažia mesto vymazať z povrchu, znie z ukrajinskej armády. Obrancov v Myrnohrade zásobujú drony 04 - Modified: 2025-12-03 20:35:53 - Feat.: - Title: Tadžikistan odmietol ruskú pomoc na hraniciach. Situáciu po smrti čínskych pracovníkov vraj zvláda sám 05 - Modified: 2025-12-03 19:29:30 - Feat.: - Title: Útoky na tankery v Čiernom mori predražujú poistky. Turecká firma ruší lodnú dopravu s Ruskom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. december 2025 23:35