Planéta Zem dosiahne úroveň kritického globálneho oteplenia o 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou už v budúcom desaťročí, konštatuje dnes publikovaná Šiesta hodnotiaca správa Medzivládneho panela OSN pre zmenu klímy IPCC.
Podľa jej tvorcov má ísť o doteraz najrozsiahlejšiu správu o stave globálnej klímy. Zmena je podľa vedcov stále možná, vyžadovala by však miliardy dolárov a medzinárodnú spoluprácu.
Oteplenie planéty o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predpriemyselným obdobím je považované za úroveň, pri prekročení ktorej budú vlny horúčav, záplavy, suchá, poľnohospodárska neúroda a vymieranie druhov pre ľudstvo veľmi ťažko zvládnuteľné.
Na udržanie oteplenia pod touto úrovňou sa prihlásili takmer všetky štáty sveta v parížskej klimatickej dohode v roku 2015. Jej vedecký základ poskytla okrem iného piata hodnotiaca správa IPCC.
Šiesta správa teraz uvádza, že ľudstvo má na zmenu poslednú príležitosť, a ak chce zmenu dosiahnuť, musí docieliť obmedzenie vypúšťania skleníkových plynov na polovicu do roku 2030 a úplne prestať vypúšťať oxid uhličitý do atmosféry v 50. rokoch 21. storočia. Ak ľudstvo tieto dva ciele naplní, bude mať zhruba polovičnú šancu, že oteplenie planéty neprekročí spomínaných 1,5 stupňa Celzia.
Šiesta hodnotiaca správa vychádza z práce predovšetkým troch pracovných skupín, ktoré od roku 2021 postupne zostavili tri čiastkové štúdie s názvom Fyzikálne vedecké základy, Dopady, adaptácia a zraniteľnosť a Zmierňovanie zmeny klímy.
IPCC je inštitúcia OSN, ktorá má za cieľ od roku 1988 poskytovať svetovým politickým lídrom vedecky podložené informácie o zmene klímy s jej dôsledkami i rizikami a navrhovať riešenia. Na zostavovaní jej správ sa podľa IPCC podieľajú tisíce ľudí z celého sveta.