StoryEditor

"Projekt nevyžadoval les." Maďari z fondov EÚ postavili chodník v korunách stromov, ktoré vyrúbali

29.03.2023, 13:48
Autor:
ČTKČTKredred
  • Les sa podľa starostu musel vyrúbať, aby boli peniaze na spolufinancovanie, pretože medzi podaním žiadosti o grant a schválením projektu ceny v stavebníctve stúpli.
  • Kvalita diela, vybudovaného firmou z neďalekého mesta Nyíregyháza, je podľa reportérov nízka.
  • Konštrukcia z borovicového dreva nie je lakovaná a je vystavená poveternostným vplyvom. Strechu jednej z budov už vietor odniesol. 

Starosta obce Nyírmártonfalva na východe Maďarska nechal za peniaze z Európskej únie - v prepočte bezmála 170-tisíc eur - postaviť päťdesiat metrov dlhý drevený chodník v korunách stromov. Háčik je v tom, že ešte skôr okolitý les úplne vyrúbali, a tak sa teraz drevená konštrukcia turistickej atrakcie týči uprostred púšte.

„Projekt nevyžadoval, aby okolo chodníka bol les,“ povedal o chodníku v korunách stromov bez stromov starosta obce maďarskej televízii. Les sa podľa neho musel vyrúbať, aby boli peniaze na spolufinancovanie investície, pretože medzi podaním žiadosti o grant a schválením projektu ceny v stavebníctve stúpli. Čiže za všetko vlastne môže Brusel, podotkla televízia na svojom webe.

Vysádzajú rýchlo rastúce stromy

Starosta sľúbil, že chodník bude čoskoro obklopený lesom, pretože tu vysádzajú sadenice rýchlo rastúcich stromov. Ale podľa lesníkov potrvá ešte desiatky rokov, kým zo stromčekov vyrastie les, dodala stanica.

„Toto je geniálne! Vyrúbeme les, na ktorého vzhliadnutie niečo vytvoríme z peňazí EÚ. Ak je niekto normálny v Nyírmártonfalve, tak Budapešť je ústav pre duševne chorých,“ poznamenal na webe jeden z divákov.

Starosta Mihály Filemon z vládnucej strany Fidesz podľa portálu získal únijnú dotáciu ako súkromná osoba prostredníctvom programu pre rozvoj vidieka: žiadosť podal v roku 2018 a uspel predvlani. Starostom obce je od roku 2019. Filemonovi patria aj pozemky, na ktorých chodník korunami stromov financovaný EÚ stojí.

„V posledných rokoch som sa snažil prezentovať miesta, ktoré názorným spôsobom ukazujú otrasné organizované krádeže peňazí EÚ za posledných desať rokov. Verím, že len ťažko nájdeme krajšie, symbolickejšie miesto,“ povedal pre portál po prechádzke korunami stromov bez stromov poslanec Ákos Hadházy, známy bojom proti korupcii v Maďarsku.

Starosta si z peňazí EÚ postavil aj penzión

Kvalita diela, vybudovaného firmou z neďalekého mesta Nyíregyháza, je podľa reportérov nízka. Konštrukcia z borovicového dreva nie je lakovaná a je vystavená poveternostným vplyvom. Strechu jednej z budov už vietor odniesol. Toalety sú hotové iba zvonku.

Reportéri Átlátszó navštívili aj starostov penzión, tiež postavený z peňazí EÚ, kde však chýba povinná tabuľka upozorňujúca na túto skutočnosť.

Výstavba podobných chodníkov v korunách stromov s finančnou podporou EÚ je v súčasnej dobe medzi miestnymi politikmi Fideszu populárna, píše Átlátszó a uvádza ako príklad susednú dedinu Nyíradony, kde získal dotáciu aj podpredseda krajskej rady Fidesz Sándor Tasi. Podobný chodník nechal postaviť aj poslanec Fideszu László Tasó. V týchto prípadoch aspoň stromy zostali.

Starosta Mihály Filemon tvrdí, že sa okolo jeho osoby v poslednej dobe vynorilo v médiách mnoho nepravdivých a zlomyseľných tvrdení, a preto poveril svojich právnych zástupcov, aby dosiahli nápravu.

Maďarsko v súčasnosti rokuje s Európskou komisiou, ktorá zadržiava Budapešti peniaze z fondov Európskej únie kvôli korupcii a obavám, že vláda narúša demokratické práva. Premiér Viktor Orbán tieto obvinenia odmieta.

01 - Modified: 2023-09-28 10:12:23 - Feat.: - Title: Orbán rokoval s Le Penovou o posilňovaní európskej pravice 02 - Modified: 2023-09-27 17:55:43 - Feat.: - Title: Rezort zahraničia si predvolal maďarského veľvyslanca. Szijjártóove vyjadrenia vidí ako zasahovanie do volieb 03 - Modified: 2023-09-27 16:23:39 - Feat.: - Title: Policajnú naháňačku prevádzača s migrantmi v Maďarsku zastavila až streľba 04 - Modified: 2023-09-27 14:59:27 - Feat.: - Title: Prezidentka ocenila vládu v súvislosti s čerpaním eurofondov a plánom obnovy 05 - Modified: 2023-09-27 14:31:32 - Feat.: - Title: Maďarský Fidesz chce zákonom chrániť suverenitu, obmedzí činnosť novinárov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. september 2023 21:29