Európska únia by mala v roku 2030 produkovať 42,5 percenta celkovej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov. Zhodli sa na tom dnes nadránom zástupcovia členských štátov a Európskeho parlamentu, ktorých dohoda zvýšila doterajší záväzok z 32 percent. Záväzok sa týka únie ako celku, mnoho členských krajín vrátane Česka má národné ciele výrazne nižšie. Smernica o obnoviteľných zdrojoch je súčasťou balíka návrhov, ktoré majú prispieť k výraznému zníženiu emisií skleníkových plynov do konca desaťročia.
Aby pravidlá začali platiť, musí dohodu potvrdiť plénum europarlamentu a Rada EÚ zastupujúce členské krajiny.
Pôvodný návrh Európskej komisie počítal so zvýšením podielu solárnej, veternej či vodnej energie na 40 percent, v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu a v snahe zbaviť sa fosílnych zdrojov dodávaných Moskvou Brusel zvýšil navrhnutý cieľ na 45 percent. Časť krajín však presadzovala pôvodný záväzok a vyjednávači sa nakoniec zhodli na kompromisnom variante.
Krajiny Únie si na jeho základe budú musieť vybrať, či do roku 2030 zvýšia podiel obnoviteľných zdrojov v doprave na 29 percent, alebo obmedzia intenzitu skleníkových plynov produkovaných ich využitím v doprave o 14,5 percenta. Priemysel by mal zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov o 1,6 percenta ročne.