Členské krajiny Severoatlantickej aliancie by sa na júlovom summite vo Vilniuse mali zhodnúť na možnostiach ďalšieho zvýšenia obranných výdavkov. Po utorkovom a dnešnom rokovaní ministrov zahraničných vecí aliančných krajín to v Bruseli povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, podľa ktorého by sa súčasný cieľ dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP) mal stať minimálnym prahom.
Ministri sa podľa neho zhodujú aj na tom, že by sa aliancia po utorkovom rozšírení o Fínsko mala čo najskôr rozrásť tiež o Švédsko. Kedy sa tak stane, to záleží najmä od rokovaní Švédska s Tureckom, podľa ktorého ministra zahraničia musí Štokholm podniknúť ďalšie kroky.
Mnohé aliančné štáty na prelome storočí znižovali výdavky na obranu, v posledných rokoch však kvôli ruskému postupu voči Ukrajine začali vlády pridávať do armádnych rozpočtov peniaze. Len necelá desiatka z 31 krajín však v súčasnosti plní cieľ dvoch percent HDP, ktorý si NATO stanovilo na summite vo waleskom Cardiffe už v roku 2014. Vtedy sa členovia aliancie dohodli, že svoje výdavky zodpovedajúcim spôsobom navýšia do roku 2024.
"Aby sme ochránili obyvateľov v stále nebezpečnejšom svete, je zásadné investovať viac do obrany. Očakávam, že na summite vo Vilniuse spojenci schvália nový ambiciózny prísľub obranných investícií, kde sa dve percentá stanú prahom, nie stropom, "vyhlásil Stoltenberg.
Ministri podľa Stoltenberga na skončenom dvojdňovom zasadnutí podporili aj čo najrýchlejšie dokončenie prijímacieho procesu Švédska. To požiadalo o členstvo pred necelým rokom spolu s Fínskom v obavách z ruskej rozpínavosti, švédske pristúpenie však zatiaľ neschválili Turecko a Maďarsko. Štokholm sa tureckého súhlasu nedočkal kvôli dodatočným požiadavkám Ankary ohľadom švédskeho prístupu k údajným kurdským teroristom na švédskom území.
Turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoglu po dnešnom rokovaní vyhlásil, že Švédsko musí podniknúť ďalšie kroky, aby Ankara jeho vstup schválila. Naproti tomu jeho švédsky náprotivok Tobias Billström v utorok uviedol, že jeho krajina už vyhovela požiadavkám vyplývajúcim z vlaňajšej pôvodnej dohody a teraz čaká, ako bude Turecko postupovať ďalej.