Ilustračná fotografia. FOTO: Archív
StoryEditor

Ľudia v Európe konzumovali drogy už v dobe bronzovej, ukazuje výskum zo Španielska

07.04.2023, 14:28
Autor:
ČTKČTK

Dnešné technológie umožnili vedcom z univerzít v Barcelone a Valladoľude podrobiť vlasy zo starých tiel testom, ktoré odhaľujú spotrebu drog. Skúšky dokázali prítomnosť troch omamných látok, atropínu, skopolamínu a efedrínu

Ľudia v čase bronzovej dlhodobo a sústavne konzumovali drogy. K tomuto záveru došla skupina španielskych vedcov, ktorá analyzovala zvyšky vlasov z pohrebiska na ostrove Menorca, píše denník El País. Podľa výskumníkov, ktorých prácu zverejnila revue Scientific Reports, ide o prvý priamy dôkaz užívania drog v Európe v takom dávnom čase.

Pohrebisko v lokalite ES Càrritx s pozostatkami zhruba 210 ľudí našli náhodou speleológovia v roku 1995. V jaskyniach na Menorke potom archeológovia objavili tiež vázy, kde zostali zachované zvyšky vlasov zhruba desiatky ľudí. Do váz boli zrejme uložené počas pohrebného rituálu na konci doby bronzovej.

image

Pizza a špagety nemajú pôvod v Taliansku, ani hamburger v USA. Viete, ako vlastne vznikli?

Dnešné technológie umožnili vedcom z univerzít v Barcelone a Valladoľude podrobiť nájdené vlasy testom, ktoré odhaľujú spotrebu drog. Skúšky dokázali prítomnosť troch omamných látok, atropínu, skopolamínu a efedrínu. Atropín a skopolamín patria do kategórie alkaloidov, ktorých konzumácia môže spôsobovať napríklad halucinácie.

"Koncentrácia (drog), ktoré sme našli po celej dĺžke vlasov, ukazuje, že išlo o dlhodobú a sústavnú spotrebu," uviedla bádateľka Elisa Guerraová z univerzity vo Valladolide.

Vedci podľa Guerraovej mali zatiaľ iba nepriame dôkazy o konzumácii psychotropných látok v čase bronzovej v Európe. Išlo napríklad o zvyšky týchto látok v nádobách. "Je to prvý priamy dôkaz nájdený na ľuďoch v Európe," dodala.

image

Výskum na Bojnickom zámku potvrdil existenciu pôvodného hradu už v stredoveku

Vedci sa tiež snažili pochopiť, komu vlasy patrili. Len pri malej časti z 210 pochovaných ľudí boli uchované po smrti tiež vlasy. To by napovedalo, že išlo o špecifickú skupinu. Podľa vedcov nič nenasvedčuje tomu, že v čase, keď bolo pohrebisko aktívne, by sa spoločnosť delila do tried či majetkových vrstiev. Nálezy niektorých artefaktov, napríklad sošiek so zvieracou i ľudskou podobou, nasvedčujú tomu, že v týchto spoločnostiach existovali špecialisti na náboženské rituály. Podľa autorov štúdie tak vlasy patrili pravdepodobne šamanom, ktorí sa vyznali v manipulácii s látkami, ktoré môžu byť aj prudko jedovaté.

"Boli to osoby, ktoré sa venovali liečiteľstvu, starali sa o neduhy tela aj duše," povedal archeológ z univerzity v Barcelone Jordi Tresserras.

Experti poukazujú na to, že nálezy dôkazov o užívaní drog v dávnych časoch v Európe sú relatívne zriedkavé. Naopak dobre zdokumentovaná je konzumácia omamných látok u niektorých predkolumbovských civilizácií, napríklad u Aztékov.

01 - Modified: 2023-03-24 09:01:11 - Feat.: 1 - Title: Výskum na Bojnickom zámku potvrdil existenciu pôvodného hradu už v stredoveku 02 - Modified: 2023-03-18 08:05:00 - Feat.: 0 - Title: Každý má v sebe kus neandertálca. Kríženie s príbuzným ľudským druhom prinieslo našim predkom aj mnoho výhod 03 - Modified: 2023-03-15 18:51:54 - Feat.: 1 - Title: Rockový gitarista Brian May zo skupiny Queen bol povýšený kráľ Karolom III. do rytierskeho stavu
01 - Modified: 2023-10-02 12:15:00 - Feat.: - Title: Ako Európska únia oklamala Nemecko. Palivo pre zakázané spaľováky bude iba teóriou 02 - Modified: 2023-10-01 15:04:13 - Feat.: - Title: Požiar v nočnom klube v Španielsku si vyžiadal už 13 obetí, ich počet rastie 03 - Modified: 2023-10-01 10:07:09 - Feat.: - Title: Nočný klub v Španielsku zachvátili ničivé plamene. O život prišlo najmenej šesť ľudí 04 - Modified: 2023-09-29 18:33:27 - Feat.: - Title: Španielsky kráľ bude rokovať so zástupcami strán o poverení zostaviť vládu 05 - Modified: 2023-09-28 12:09:50 - Feat.: - Title: Upadajúcu Európu preberá Nová pravica. K moci sa dostávajú antisystémoví nacionalisti
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 19:51