Ukrajine sa podarilo zabezpečiť návrat do vlasti ďalším 31 deťom, ktoré boli násilne deportované do Ruska alebo Ruskom okupovaného Krymského polostrova. Podľa ukrajinskej agentúry Unian o tom dnes informoval Mykola Kuleba, šéf mimovládnej organizácie Save Ukraine.
Matky začali objímať svoje dcéry a synov ihneď po tom, ako deti prekročili hranicu z Bieloruska na Ukrajinu, opísala agentúra Reuters. Trinásťročná Daša uviedla, že ona a jej sestra-dvojča vlani súhlasili s tým, že kvôli vojne opustia Ruskom okupované mesto Cherson a odídu na niekoľko týždňov na letný tábor na Krym. Len čo ale boli na Kryme, ruskí predstavitelia im povedali, že tam zostanú dlhšie. "Povedali nám, že budeme adoptovaní a dostaneme opatrovníky," opísala Daša. "Keď nám prvýkrát povedali, že tam musíme zostať dlhšie, všetci sme začali plakať," dodala.
Dašina matka Natalija opísala, že aby získala späť svoje dcéry, cestovala z Ukrajiny na Krym cez Poľsko, Bielorusko a Moskvu. Krymský polostrov Rusi okupujú už od roku 2014. "Bolo to naozaj náročné, ale neustále sme pokračovali, v noci sme nespali," zverila sa agentúre Reuters. "Trhalo mi srdce, keď som potom videla deti, ktoré plačú za plotom," dodala.
"Teraz sa blíži ku koncu piata záchranná misia. Bola špeciálna nielen počtom detí, ktoré sa nám podarilo navrátiť, ale aj svojou zložitosťou," uviedol Mykola Kuleba. Ako dnes na briefingu v Kyjeve dodal, všetkých 31 detí zhodne uviedlo, že sa v Rusku nikto nesnažil nájsť ich rodičov. "Boli medzi nimi aj deti, ktoré päťkrát za päť mesiacov zmenili miesto, kde sa nachádza. Niektoré popísali, že žili s krysami a švábmi," doplnil Kuleba. Deti boli prevezené do, ako to Rusi nazývajú, letných táborov. Pochádzali z okupovaných častí Charkovskej a Chersonskej oblasti.
Ukrajinský web, na ktorom rodičia môžu ohlásiť zmiznutie svojich detí, eviduje pred 19-tisíc detí deportovaných do Ruska. Ako uviedol denník Kyiv Independent, ďalšie veľké množstvo detí nie je do štatistiky započítané a ich osud zostáva nejasný. Moskva, ktorá ovláda časť juhu a východu Ukrajiny, únosy detí popiera a tvrdí, že boli odvezené kvôli ich vlastnému bezpečia.
V polovici marca vydal Medzinárodný trestný súd zatykač na ruskú splnomocnenkyňu pre práva detí Mariju Ľvovovú-Bělovovú, ktorú spoločne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom podozrieva práve z účasti na únosoch ukrajinských detí do Ruska.
Organizácia Save Ukraine pomáha ľuďom dostávať sa z vojnových zón už od roku 2014. Počas posledného roka sa zamerala aj na návrat detí na Ukrajinu a podarilo sa jej zachrániť celkovo 95 detí.