Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Francúzsko po únikoch nemôže hrať úlohu sprostredkovateľa medzi Ukrajinou a Ruskom, tvrdí Kremeľ

10.04.2023, 15:23
Autor:
ČTKČTK

Francúzske ministerstvo obrany v nedeľu dementovalo informáciu obsiahnutú v jednom z uniknutých dokumentov o vojne na Ukrajine, že má v napadnutej krajine svojich vojakov.

Francúzsko nemôže pomýšľať na úlohu sprostredkovateľa medzi Moskvou a Kyjevom, pretože je do konfliktu zapojené na strane Ukrajiny.

Podľa agentúry TASS to dnes uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v komentári k úniku údajných amerických tajných dokumentov, ktoré naznačujú prítomnosť francúzskych vojsk na Ukrajine.

"Paríž si teraz ťažko môže nárokovať úlohu nejakého sprostredkovateľa, pretože Paríž v skutočnosti stojí na strane jedného z účastníkov konfliktu. Paríž je tiež priamo a nepriamo zapojený do tohto konfliktu na strane Ukrajiny," uviedol Peskov.

Francúzske ministerstvo obrany v nedeľu dementovalo informáciu obsiahnutú v jednom z uniknutých dokumentov o vojne na Ukrajine, že má v napadnutej krajine svojich vojakov.

Podľa denníka The Guardian sa v dokumente uvádza, že sa na Ukrajine pohybujú malé kontingenty špeciálnych síl zo štátov NATO. Popri Francúzsku ide podľa týchto tvrdení o USA, Britániu či Lotyšsko.

Nie je jasné, ako sa dokumenty pripisované Pentagonu dostali v uplynulých dňoch na sociálne siete, hojne ich však šírili ruské vládne kanály.

Podľa ukrajinských predstaviteľov dokumenty obsahujú "obrovské množstvo vymyslených informácií". Vojenskí analytici sa domnievajú, že časť dokumentov bola upravená, niektoré súbory sa ale zdajú byť autentické.

Niektorí bezpečnostní experti a americkí predstavitelia tvrdia, že vzhľadom na rozsah tém, ktorých sa dokumenty týkajú, bol za únikom mohol stáť Američan.

Nevylučujú však ani proruských aktérov. Peskov k tomu uviedol, že je "všeobecným neduhom" svalovať vinu na Rusko za akékoľvek problémy.

01 - Modified: 2023-09-27 08:46:28 - Feat.: - Title: Dôvera francúzskych spotrebiteľov v ekonomiku v septembri klesla 02 - Modified: 2023-09-27 08:31:48 - Feat.: - Title: Ruská ofenzíva je v blízkej budúcnosti menej pravdepodobná, Moskva nasadzuje novosformovanú jednotku 03 - Modified: 2023-09-27 08:07:15 - Feat.: - Title: Ruskom používané drony iránskej výroby majú západné komponenty, píše The Guardian 04 - Modified: 2023-09-27 07:41:59 - Feat.: - Title: Minister školstva navštívil Kyjev, s rezortným partnerom rokoval o vzdelávaní detí z Ukrajiny 05 - Modified: 2023-09-27 04:41:33 - Feat.: - Title: Šéf bieloruskej diplomacie odmietol vstup svojej krajiny do vojny po boku Ruska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2023 11:18