Čínsky prezident Si Ťin-pching. FOTO: Reuters
StoryEditor

Čína musí posilniť vojenský výcvik zameraný na skutočný boj, vyhlásil čínsky prezident Si Ťin-pching

12.04.2023, 15:03
Autor:
TASRTASR

Čínsky prezident sa takto vyjadril počas utorňajšej inšpekcie námorných síl.

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval ozbrojené sily svojej krajiny, aby "posilnili vojenský výcvik zameraný na skutočný boj". Informuje o tom agentúra AFP odvolávajúca sa na stredajšiu správu čínskej štátnej televízie CCTV.

Čínsky prezident sa takto vyjadril počas utorňajšej inšpekcie námorných síl. Povedal to krátko po tom, ako Peking v pondelok ukončil trojdňové rozsiahle vojenské manévre v okolí Taiwanu, v rámci ktorých nacvičoval simulácie útokov či blokádu ostrova.

Cieľom manévrov bolo zastrašiť Taiwan, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia. Situácia v oblasti je po takejto demonštrácií sily veľmi napätá. Peking cvičenia usporiadal v reakcii na minulotýždňovú návštevu taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen v Spojených štátoch.

Si Ťin-pching v utorok povedal, že čínska armáda musí "rozhodne brániť územnú zvrchovanosť a námorné záujmy Číny". Dodal, že krajina musí byť "inovatívna vo svojej koncepcii a metódach boja".

Peking v ostatnom čase rozhneval aj zámer USA využívať čoraz väčší počet vojenských základní na Filipínach, vrátane jednej v blízkosti Taiwanu. Filipíny a Spojené štáty okrem toho v utorok spustili doposiaľ najväčšie spoločné vojenské cvičenia.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. január 2026 05:18