Brazílsky minister obrany José Mucio a uprostred vpravo dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď s delegáciami počas rokovania na medzinárodnom veľtrhu pre obranu a bezpečnosť LAAD v Riu de Janeiro. FOTO: TASR/Katarína Bačová
StoryEditor

Slovensko a Brazília rokovali o spolupráci aj vojne na Ukrajine. Naď ocenil mierové kroky k riešeniu

12.04.2023, 18:46
Autor:
TASRTASR

Pozície Slovenska a Brazílie v otázke konfliktu na Ukrajine nie sú podľa slovenského šéfa rezortu obrany vzdialené. Brazília si uvedomuje, že agresorom je Ruská federácia.

Rozvoj spolupráce Slovenska a Brazílie v obrannom priemysle a vojna na Ukrajine boli hlavnými témami stredajšieho stretnutia povereného ministra obrany SR Jaroslava Naďa s jeho brazílskym partnerom Josém Muciom na medzinárodnom veľtrhu pre obranu a bezpečnosť LAAD v Riu de Janeiro. Mucio podľa Naďa prijal aj pozvanie navštíviť Slovensko, informuje osobitná spravodajkyňa TASR.

Pozície Slovenska a Brazílie v otázke konfliktu na Ukrajine nie sú podľa slovenského šéfa rezortu obrany vzdialené. "Brazília si uvedomuje, že agresorom je Ruská federácia, že Ruská federácia napadla Ukrajinu, že porušila medzinárodný poriadok a medzinárodné právo. To bolo úplne jasne niekoľkokrát zdôraznené," skonštatoval.

image

USA uvalili sankcie na ruskú banku sídliacu v Budapešti a jej predstaviteľov, vrátane maďarského podpredsedu

Ocenil tiež kroky Brazílie smerujúce k mierovému riešeniu konfliktu. Ministri hovorili aj o aktuálnej ceste brazílskeho prezidenta do Číny. Naď vyzdvihol, že Brazília odsúdila ruskú agresiu a hlasovala aj za všetky súvisiace rezolúcie na pôde OSN napriek svojmu členstvu v združení BRICS spájajúcom Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku. S Muciom sa zhodli, že Ukrajine má zostať sto percent jej pôvodného územia.

Slovensko má záujem rozvíjať s Brazíliou spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti. "Spomenuli sme rôzne konkrétne projekty vrátane tendra, ktorý prebieha v Brazílii na húfnice," uviedol Naď. Pripomenul, že Slovensko má šancu získať zákazku na dodanie 36 húfnic pre brazílsku armádu. Najbližšie kroky v tomto smere Brazília uskutoční už tento mesiac. "Je veľmi dôležité, že sme mali možnosť sa o tom porozprávať. Verím, že to nejakým spôsobom napomôže, aby uspela naša štátna spoločnosť, ktorá vyrába Zuzany," doplnil.

Okrem húfnic Zuzana 2 ministri hovorili aj o brazílskych spoločnostiach obranného priemyslu, napríklad v oblasti letectva či informačných technológii. Dotkli sa aj spoločného pôsobenia oboch krajín v medzinárodných operáciách.

01 - Modified: 2023-04-12 04:56:01 - Feat.: 1 - Title: Nové varovanie nepriateľom Ruska: Moskva úspešne otestovala medzikontinentálnu balistickú strelu 02 - Modified: 2023-04-11 17:33:50 - Feat.: 1 - Title: Slovenská húfnica Zuzana 2 má šancu uspieť v zákazke pre brazílsku armádu 03 - Modified: 2023-04-11 14:50:52 - Feat.: 1 - Title: Advokát Puškár: Súd nevylúčil jeho útek do zahraničia. Postaral sa o manželku, majetky má prepísané
01 - Modified: 2025-12-18 23:00:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Putinov poker. Rusko sa robí silnejším, než je, a Západ mu na to skáče 02 - Modified: 2025-12-18 19:11:10 - Feat.: - Title: Ruský dron zasiahol auto v Odeskej oblasti. Zomrela vodička, jej deti sú zranené 03 - Modified: 2025-12-18 14:09:13 - Feat.: - Title: Turecko vyzvalo Rusko a Ukrajinu na opatrnosť nad Čiernym morom 04 - Modified: 2025-12-18 13:51:18 - Feat.: - Title: Ukrajinské drony zasiahli ruskú základňu na Kryme, mali zničiť techniku za stovky miliónov dolárov 05 - Modified: 2025-12-18 11:01:51 - Feat.: - Title: Zelenskyj očakáva problémy, ak sa EÚ nedohodne o financovaní Ukrajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. december 2025 05:57