Torpédoborec s riadenými strelami USS Milius. FOTO: Reuters
StoryEditor

Americký torpédoborec s riadenými strelami preplával cez Taiwanský prieliv po vojenských cvičeniach Číny

17.04.2023, 07:40
Autor:
TASRTASR

Siedma flotila amerických námorných síl uviedla, že loď USS Milius prechádzala cez vody, v ktorých sa "v súlade s medzinárodným právom uplatňuje na otvorenom mori sloboda plavby a preletu".

Americká vojenská loď preplávala v nedeľu cez Taiwanský prieliv. Oznámili to v pondelok námorné sily USA, podľa ktorých išlo o "rutinnú" plavbu. Uskutočnili ju niekoľko dní po tom, ako Čína podnikla rozsiahle vojenské cvičenia okolo Taiwanu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a AFP.

Siedma flotila amerických námorných síl uviedla, že torpédoborec s riadenými strelami USS Milius prechádzal cez vody, v ktorých sa "v súlade s medzinárodným právom uplatňuje na otvorenom mori sloboda plavby a preletu".

USS Milius minulý týždeň preplával neďaleko jedného z umelých Čínou ovládaných ostrovov v Juhočínskom mori. Peking to označil za nelegálne vniknutie do čínskych vôd.

Cez Taiwanský prieplav vysielajú americké námorné sily svoje lode približne raz za mesiac, pričom podobné misie zamerané na demonštrovanie slobody plavby vykonávajú aj v spornom Juhočínskom mori.

Čína, ktorá vníma Taiwan ako svoje územie, oficiálne ukončila trojdňové vojenské cvičenia zahŕňajúce nacvičovanie presnej streľby a blokádu tohto ostrova minulý týždeň. Aktivity jej armády v okolí však pokračujú, hoci v menšom rozsahu.

Peking novými cvičeniami vyjadril hnev nad stretnutím taiwanskej prezidentky Tsai Ing-wen‘s s predsedom americkej Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym. Takéto schôdzky považuje za zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí a podporu USA pre samostatnosť Taiwanu od Číny.

01 - Modified: 2023-06-03 18:12:51 - Feat.: - Title: Biden podpísal zákon o pozastavení platnosti dlhového stropu, zachránil USA pred platobnou neschopnosťou 02 - Modified: 2023-06-03 16:49:34 - Feat.: - Title: Americký torpédoborec a kanadská fregata preplávali Taiwanským prielivom. Čína sa vyhráža vojenským zásahom 03 - Modified: 2023-06-03 16:34:51 - Feat.: - Title: Najlepšia lietadlová loď súčasnosti z USA v Nórsku dráždi Moskvu. Ruský Admirál Kuznecov sa stále opravuje 04 - Modified: 2023-06-03 16:03:44 - Feat.: - Title: Berlín vyzval Čínu, aby zastavila nábor bývalých nemeckých pilotov, môže dôjsť k odhaleniu tajomstiev NATO 05 - Modified: 2023-06-03 15:29:38 - Feat.: - Title: Polícia v predvečer výročia masakra z roku 1989 v Hongkongu zatýkala, pripomínali krvavé udalosti
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2023 03:36