Irak sa dnes ponúkol ako sprostredkovateľ rokovania o mieri medzi Ukrajinou a Ruskom. Stalo sa tak pri návšteve ukrajinského ministra zahraničia Dmytra Kulebu, ktorý ale podľa agentúry AP túto ponuku odmietol. Zopakoval, že jeho krajina nepristúpi na žiadne mierové rokovania, kým sa ruská armáda nestiahne zo všetkých miest na Ukrajine, ktorá okupuje.
Úlohu sprostredkovateľa mierových rokovaní sa vo vojne na Ukrajine neúspešne snažilo hrať tiež Turecko. Obdobnú snahu márne ponúkal napríklad aj Vatikán a v uplynulých týždňoch predstavil vlastný mierový plán pre Ukrajinu Peking.
Kuleba dnes priletel do Bagdadu na návštevu Iraku, ktorá je podľa agentúry AP prvou návštevou ukrajinského činiteľa v Bagdade od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári a prvou návštevou šéfa ukrajinskej diplomacie v krajine za 11 rokov.
Kuleba už sa dnes stretol so svojím irackým náprotivkom Fuádom Husajnom, ktorý mu ponúkol sprostredkovanie mierových rokovaní. Zdôraznil, že jeho krajina má roky skúseností s vojnou, ale aj s rokovaním znesvárených strán. V tejto súvislosti pripomenul, že v Iraku sa konalo niekoľko kôl rokovaní medzi Saudskou Arábiou a Teheránom, ktoré minulý mesiac oznámili obnovenie vzťahov po siedmich rokoch.
Irak udržiava dobré ekonomické vzťahy s Ukrajinou, ako aj s Ruskom, a z týchto krajín dováža najmä obilie, uviedla EFE. Vo vojne Kyjeva s Moskvou zaujíma Bagdad neutrálny postoj.
Tento rok vo februári navštívil Bagdad ruský minister zahraničia Sergej Lavrov a jeho iracký náprotivok pri tej príležitosti vyjadril podporu rokovaniam o prímerí a konci vojny.
Iracká diplomacia v posledných mesiacoch prispela k zmiereniu medzi Iránom a Saudskou Arábiou, keď hostila niekoľko kôl rokovaní medzi týmito krajinami. Teherán a Rijád potom v marci oznámili, že sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov, ktoré prerušili v roku 2016. Dohodu sprostredkovala Čína. Aj v Pekingu sa v posledných týždňoch striedajú delegácie západných štátnikov v súvislosti so snahou ukončiť vojnu na Ukrajine.