Ruský zbraňový program proti americkému satelitnému systému Starlink je oveľa sofistikovanejší, ako sme si predtým mysleli. Vyplýva to z uniknutej správy amerických tajných služieb. Podľa dokumentu Rusko niekoľko mesiacov experimentovalo s elektronickým systémom Tobol, aby narušilo satelitné signály.
Denník The Washington Post uvádza, že Tobol je oficiálne určený na ochranu ruských satelitov. Správa amerických tajných služieb z marca však naznačuje, že ho Rusko môže použiť namiesto toho na útok na svojich nepriateľov.
Ruské experimenty
Uniknutý dokument opisuje „ruský pokračujúci vojenský operačný experiment s ruským zariadením Tobol-1 zacielený na satelitný komunikačný systém Starlink nad Ukrajinou“. Uvádza tri miesta v Rusku, kde boli testy vykonané. Odhadované centrum sa podľa správy nachádza blízko Bachmutu v Doneckej oblasti, kde sa odohrávajú tie najťažšie boje.
Experiment sa začal v septembri a údajne trval 25 dní. Od zahájenia testov do doby, kedy bol uniknutý dokument pripravený pre vysoko postavených amerických predstaviteľov, uplynulo viac ako päť mesiacov. Nie je jasné, či sa Rusku podarilo dosiahnuť svoje ciele, alebo či sa stretlo s nejakými problémami, dodáva denník.
Ukrajinci v októbri bojovali s výpadkami internetu, ktorý družice Starlink poskytujú. Pripísali to rozhodnutiu prevádzkovateľa satelitnej siete, americkej spoločnosti SpaceX, obmedziť pripojenie v určitých oblastiach Ukrajiny s cieľom zamedziť zneužitiu služby Ruskom.
Čo stálo za výpadkami?
Teraz nie je isté, či výpadky Starlinku neboli spôsobené práve ruskými experimentmi s Tobolom či inými nástrojmi na rušenie signálu, ako je systém orbitálneho potlačovania Tirada-2. Hovorca ukrajinského ministerstva obrany Kostjantyn Žura uviedol, že Kyjev si je vedomý ruských pokusov a „podnikol kroky na ich neutralizáciu“.
Majiteľ SpaceX Elon Musk v máji napísal, že Starlink prejavil odolnosť voči ruskému „rušeniu a hackovaniu“. Predtým uviedol, že niektoré terminály čelili po niekoľko hodín rušeniu, ale najnovšie aktualizácie softvéru tomu zabránila.
Musk satelitnú internetovú službu sprístupnil Kyjevu po začiatku invázie. Ukázala sa byť užitočná pre bežných občanov postihnutých výpadkami klasických komunikačných sietí a veľmi dôležitá pre ukrajinskú armádu.