Menej ako dva roky po odchode posledných amerických vojakov sa Afganistan stal významným koordinačným uzlom pre islamských teroristov, uvádza podľa denníka The Washington Post utajované hodnotenie amerického ministerstva obrany, ktoré z Pentagonu uniklo spoločne s množstvom ďalších citlivých materiálov. Dokument z tohto roka údajne opisuje, ako Afganistan využíva na plánovanie útokov naprieč Áziou a Európou teroristickú sieť Islamský štát.
Zistenia naznačujú, že v ázijskej krajine opäť hrozí situácia, kvôli ktorej do nej USA pred viac ako 20 rokmi vtrhli. Dovtedy vládnuce radikálne hnutie Taliban poskytovalo útočisko bojovníkom teroristickej organizácie Al-Káida, ktorá stála za útokmi z 11. septembra 2001. Taliban sa pri odchode Američanov v lete 2021 opäť vrátil k moci, pričom v predchádzajúcej dohode s Washingtonom sa zaviazal, že teroristi tentoraz v krajine útočisko nenájdu.
Uniknuté hodnotenie amerických spravodajcov vývoj v Afganistane prezentuje ako silnejúcu bezpečnostnú hrozbu, píše WP. Dokument spomína konkrétne snahy IS pripraviť útoky na veľvyslanectvá a kostoly alebo na vlaňajší futbalový šampionát v Katare. Činitelia Pentagonu podľa materiálu na konci minulého roka evidovali deväť plánov koordinovaných lídrami IS v Afganistane, do februára potom ich počet stúpol na 15.
Informácie sú súčasťou rozsiahleho úniku dokumentov amerických tajných služieb, ktoré sa podľa všetkého dostali na verejnosť cez sociálnu sieť Discord. Stovky stránok najrôznejších hlásení, o ktorých v posledných týždňoch informujú svetové médiá, sa týkajú vojny na Ukrajine, ale aj mnohých ďalších geopolitických tém. Americké úrady autentickosť zverejnených materiálov nepopierajú a zadržali v tejto súvislosti 21-ročného príslušníka leteckej zložky národnej gardy štátu Massachusetts, ktorý podľa médií dokumenty zdieľal s kamarátmi v chatovacej skupine.
Informácie o teroristickej hrozbe v Afganistane budú takmer určite použité oponentmi amerického prezidenta Joea Bidena na kritiku diania okolo predvlaňajšieho stiahnutia vojakov, píše WP. Rozsiahla operácia sa odohrávala na pozadí postupu Talibanu a kolapsu afganskej vlády a prekotný vývoj mal za následok okrem iného to, že tisíce spolupracovníkov americkej armády sa zo krajiny nedostali. Bidenova administratíva odmieta akékoľvek pochybenie a pripomína, že nadväzovala na plán dohodnutý za Bidenovho predchodcu Donalda Trumpa.