Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO: Reuters
StoryEditor

Staviame obranný múr proti Západu. Ako sa Putin stal hrdinom africkej televízie

24.04.2023, 09:24
Autor:
ČTKČTK

Západné médiá v afrických krajinách nahrádza ruská propaganda.

Za posledný rok sa na spravodajských serveroch a sociálnych sieťach v Afrike čoraz častejšie objavuje proruský obsah. Cieľom týchto správ je získať podporu pre inváziu na Ukrajine, ukázať narastajúcu prítomnosť Ruska na africkom kontinente v pozitívnom svetle a zároveň kritizovať pôsobenie USA a Európy - najmä Francúzska - v Afrike, napísal denník The New York Times.

Z uniknutých dokumentov spravodajskej služby Spojených štátov okrem iného vyplýva, že ruská vojenská spravodajská služba vo februári plánovala propagandistickú kampaň, ktorá mala s využitím afrických médií cieliť na získanie verejnej mienky Afriky na stranu Ruska a jeho odklonenie od Západu.

image

Krym rozhodne vojnu. Ukrajina ho môže dobyť v priebehu mesiacov, hovorí generál

Niektoré zo spolupracujúcich médií sú podľa expertov napojené na Kremľom podporovanú Wagnerovu skupinu, ktorá pôsobí hneď vo viacerých afrických štátoch. Zatiaľ čo šíri dezinformácie, Wagnerova skupina posiela na africký kontinent tisíce žoldnierov, aby podporovali spriatelené vlády a ťažili zlato a ďalšie prírodné zdroje.

"Ruské fake news sa tu vyrábajú v obrovskom meradle," uviedol Abdoulaye Guindo, koordinátor serveru pre overovanie faktov so sídlom v Mali, kde Wagnerova skupina pôsobí. "Zdatnosť proruských účtov je nepopierateľná," dodal.

Západné médiá nahrádza ruská propaganda

Súbežne sa v niektorých častiach kontinentu zmenšuje dosah západných médií. BBC v Afrike prepúšťa desiatky novinárov a v dôsledku širších úsporných opatrení zrušila najmenej tri kanály, ktoré vysielali spravodajstvo v miestnych afrických jazykoch.

Francúzskou vládou financované médiá Radio France Internationale a France 24 pozastavili pôsobenie v Mali a Burkine Faso, ktorých s Ruskom spriaznení lídri nedávno vyhostili francúzskych reportérov. Podľa štúdie organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) tieto vyhostenia a zákazy "vytvorili priaznivý priestor pre proruský naratív".

Od Stredoafrickej republiky, cez Madagaskar, Mali až po Juhoafrickú republiku sa Rusko snaží zaujať úlohu obranného múru voči Západu. Ruský vplyv sa stal zjavnejším, keď sa 26 z 54 krajín kontinentu odmietlo zúčastniť na hlasovaní OSN o rezolúcii odsudzujúcej ruskú inváziu na Ukrajine.

Krátko po začiatku vojny zakázala Európska únia vysielanie Kremľom zaštítenej televízie RT (Russia Today).

RT odvtedy rozšírila svoje pôsobenie v Afrike a začala vývoj "anglickojazyčného afrického centra" v Johannesburgu, aby "pokryla čo najširšiu škálu príbehov, ktoré zaujmú ako miestne publikum, tak medzinárodných divákov RT", uviedla zástupkyňa šéfredaktora RT Anna Belkina.

Využívajú aj influencerov

Rovnako sa z Francúzska plánuje do frankofónneho Mali v západnej Afrike presunúť tiež francúzsky kanál RT, uviedla maliská novinárka Séga Diarrah, ktorú riaditeľka ruskej pobočky RT najala, aby pomohla s presunom.

Vzhľadom na to, že sa tieto plány doteraz neuskutočnili, šíri Rusko svoj naratív prostredníctvom spriatelených influencerov a afrických médií. RT a Kremľom financovaný Sputnik podpísali spoluprácu najmenej s tuctom kanálov afrického spravodajstva, uviedla Maxime Audinet, ktorá sa ruským mediálnym operáciám v Afrike venuje vo výskumnom inštitúte IRSEM spolupracujúcom s francúzskym ministerstvom obrany.

Kanál Afrique Média, ktorý spravodajstvo vysiela zo stredoafrického Kamerunu, oznámil partnerstvo s RT v decembri. "Koniec zavádzajúcej západnej propagandy," znel titulok televíznej debaty.

image

Na Donbase na seba navzájom strieľali ruskí vojaci a ruskí žoldnieri. Mŕtvi sú na oboch stranách, tvrdí Kyjev

Dôležitú úlohu zohrávajú aj influenceri na sociálnych sieťach.

Modibe "Vladimir" Modiba zo svojho domova neďaleko Johannesburgu zdieľal video z RT na Twitteri a tiež na svojom spravodajskom blogu na Telegrame. V rozhovore uviedol, že ho platí rodina a priatelia, nie Rusko. Dodal, že jeho postoje reflektujú rastúce podráždenie medzi mladou černošskou populáciou Juhoafrickej republiky voči Západu a bežným juhoafrickým médiám. V súčasnosti ho sleduje na 148-tisíc ľudí.

"Západné krajiny vždy chcú zasahovať do afrických záležitostí, alebo tu sú, aby kradli naše zdroje," uviedol Modiba.

Francúzsko ako obrovský had

Existujú aj dôkazy, že šíreniu ruského obsahu v Afrike pomáhajú aj čínske spoločnosti. Pekingský prevádzkovateľ satelitných televíznych služieb StarTimes sprístupňoval RT divákom aj po tom, čo s televíziou iné spoločnosti kvôli vojne prestali spolupracovať.

V animovanom videu, ktoré tento rok kolovalo po sociálnych sieťach, komando v uniformách s ruskou vlajkou a odznakom Wagnerovej skupiny vyskakuje z vrtuľníka a prichádza na pomoc dvom obkľúčeným vojakom z Mali a Burkiny Faso. Africkí vojaci s ruskými spojencami v ňom zvíťazia nad bývalou koloniálnou mocnosťou Francúzsku, ktorú vo videu predstavuje svorka nebezpečných zombie kostlivcov a obrovský had. Na konci videa sa trojica vydáva na Pobrežie Slonoviny - tradičného spojenca Západu.

Africkí a západní spravodajskí a vojenskí činitelia uviedli, že sú znepokojení tak správou, ako aj formátom. Animované videá totiž môžu osloviť aj divákov, ktorí nevedia čítať.

image

Začína sa očakávaná protiofenzíva? Ukrajinci prekročili Dneper, tvrdia západní analytici aj ruskí blogeri​

S tým, ako sa väčšina západného sveta kvôli invázii na Ukrajine stráni Ruska, sa teraz Moskva snaží vtiahnuť do svojej sféry vplyvu ďalšie africké krajiny. A podľa ukrajinského veľvyslanca v Senegale a štyroch ďalších západoafrických krajín Jurija Pyvovarova majú ruské médiá výsledky. Uviedol, že sa ho jeden z vysokopostavených senegalských ministrov spýtal, prečo Ukrajina zaútočila na Rusko, čo je nepravda často propagovaná v ruských médiách. Senegalskí novinári sa ho tiež pýtali, prečo Ukrajina ukrýva nacistov, a ako dôkaz uviedli propagandistický článok zo Sputniku.

"Ak africké štáty toľko lipnú na neutralite, ktorú plne rešpektujem, prečo sa toľko primykajú k ruským naratívom? "uviedol Pyvovarov.

01 - Modified: 2023-04-13 12:58:45 - Feat.: 1 - Title: Rusko zvýšilo vývoz benzínu takmer o polovicu, pomohla Afrika. Moskva našla nové trasy 02 - Modified: 2023-04-24 06:02:22 - Feat.: 1 - Title: Svet vydal vlani na zbrojenie viac ako dva bilióny dolárov, výdavky rastú už ôsmy rok v rade 03 - Modified: 2023-04-23 19:52:18 - Feat.: 1 - Title: Šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba: Rusko ukradlo územie Ukrajine a mier Európe 04 - Modified: 2023-04-23 19:43:06 - Feat.: 1 - Title: Na toto nezabudneme a neodpustíme, Američania sa zľakli, kritizoval Lavrov Washington 05 - Modified: 2023-04-23 15:09:07 - Feat.: 1 - Title: Medvedev sa vyhráža najbohatším štátom sveta: Zakážte vývoz do Ruska a my zrušíme dohodu o obilí
01 - Modified: 2023-10-04 11:23:33 - Feat.: - Title: Putin opustí Rusko po prvýkrát od zatykača z Haagu, na budúci týždeň navštívi Kirgizsko 02 - Modified: 2023-10-04 11:07:54 - Feat.: - Title: Stav ruských jednotiek na juhu Ukrajiny sa výrazne zhoršil, tvrdia experti. Ich velitelia čelia ťažkej dileme 03 - Modified: 2023-10-04 10:37:21 - Feat.: - Title: Putin je vrah, jeho vojaci sú fašisti. Ruskú novinárku poslal súd do basy na 8,5 roka, z krajiny stihla ujsť 04 - Modified: 2023-10-04 09:47:31 - Feat.: - Title: Rusi si zrejme zostrelili vlastnú najmodernejšiu stíhačku, tvrdí Británia 05 - Modified: 2023-10-04 13:06:50 - Feat.: - Title: Tajná schôdzka v Istanbule. EÚ, Rusko a USA mimoriadne rokovali, odhalilo Politico
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. október 2023 18:13