Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. FOTO: Reuters
StoryEditor

Kuleba: Argumenty proti vstupu Ukrajiny do NATO sú slabé

25.04.2023, 21:58
Autor:
TASRTASR

Ukrajina podľa Dmytra Kulebu počas vojny ukázala, že je viac než pripravená stať sa členom Severoatlantickej aliancie a "má veľa čo ponúknuť".

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uviedol, že je nevyhnutné, aby Ukrajina vstúpila do Severoatlantickej aliancie. Napísal o tom v článku v americkom zahraničnopolitickom časopise Foreign Affairs, ktorý bol zverejnený v utorok.

Kuleba zároveň kritizoval "slabé" argumenty proti vstupu Ukrajiny do NATO. Členské štáty Aliancie vyzval, aby prestali hľadať výhovorky proti rozšíreniu svojich radov o Kyjev.

Ukrajina podľa neho počas vojny ukázala, že je "viac než pripravená" stať sa členom Severoatlantickej aliancie a "má veľa čo ponúknuť".

Na jej prijatie do NATO však podľa šéfa ukrajinskej diplomacie "veľmi chýba" politická vôľa členských štátov Aliancie. Dodal, že Kyjev si už vypočul "mnoho argumentov", prečo Ukrajina nemôže vstúpiť do NATO. Opakovanie jedného z nich – že tento krok môže vyprovokovať Rusko z dôvodu spoločných hraníc – je teraz podľa Kulebu "na smiech".

"Keď píšem tieto riadky, v Kyjeve sa ozývajú sirény varujúce pred vzdušným náletom a Rusko je uprostred mesiacov trvajúceho útoku na mesto Bachmut... Takže pre každého, kto tvrdí, že prijatie Ukrajiny do NATO by Rusko vyprovokovalo, mám jednoduchú otázku: To myslíte vážne?" dodal.

Uviedol tiež, že vstup Fínska – ktoré má spoločnú hranicu s Ruskom – do NATO začiatkom tohto mesiaca takisto potvrdzuje, prečo je takéto tvrdenie nezmyselné.

Kuleba v článku ocenil podporu NATO pre Kyjev počas vojny. Napísal však, že "strach zatemnil úsudok Aliancie" a jej "príliš opatrná stratégia" má "vážne následky" pre tisíce Ukrajincov, ktorí sú obeťami únosov, znásilnení, mučenia, vysídlenia, alebo sú zabíjaní.

"Dobrou správou je, že každý nový argument je slabší ako ten predchádzajúci. Zlou správou je, že ich neustálym vyvracaním strácame drahocenný čas na úkor bezpečnosti ľudí. Ukrajina potrebuje NATO, NATO potrebuje Ukrajinu," uzavrel.

01 - Modified: 2023-10-02 18:17:49 - Feat.: - Title: Ostreľovanie v Chersone si vyžiadalo jednu obeť a najmenej sedem zranených 02 - Modified: 2023-10-02 18:10:22 - Feat.: - Title: Ukrajina vyškrtla zo zoznamu sponzorov vojny maďarskú banku OTP 03 - Modified: 2023-10-02 16:18:18 - Feat.: - Title: Buď úplné, alebo žiadne. Šéf európskej diplomacie odmieta postupné členstvo Ukrajiny v Európskej únii 04 - Modified: 2023-10-02 15:17:55 - Feat.: - Title: V budúcom roku pôjde na vojnu 40 percent ruského rozpočtu, tvrdia tamojší investigatívci 05 - Modified: 2023-10-02 10:39:59 - Feat.: - Title: Ukoristený tank sa pokazil. A tak Ukrajinec zavolal do ruskej továrne, aby mu poradili
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 20:23