Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva dnes na tlačovej konferencii v Madride odmietol povedať, komu podľa jeho názoru patrí ukrajinský polostrov Krym. Ten od roku 2014 okupuje ruská armáda. Podľa Lulu to bude otázka rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, napísala agentúra Reuters. V rusko-ukrajinskom konflikte "nemá cenu hovoriť, kto má pravdu a kto sa pomýlil", vyhlásil tiež Lula podľa agentúry AFP. Španielsky premiér Pedro Sánchez ocenil, že Brazília odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu a podporuje medzinárodný poriadok založený na práve.
"Nikto nemôže spochybniť, že Brazílčania odsudzujú narušenie územia Ukrajiny Ruskom. Táto chyba sa stala, vojna sa začala," uviedol Lula, citovaný AFP. "Teraz už nemá cenu hovoriť, kto má pravdu a kto sa pomýlil. Čo treba teraz urobiť, je ukončiť vojnu," povedal Lula na spoločnej tlačovej konferencii so Sánchezom.
V Madride brazílsky prezident opätovne vyzval na vytvorenie mierovej skupiny krajín, ktorá by podporila rokovania o prímerí medzi Ruskom a Ukrajinou. Lula už skôr spomenul, že v skupine by mohli byť Čína a India.
Lula povedal, že mu neprislúcha komentovať, komu patrí ukrajinský polostrov Krym. "To je vec diskusie medzi Ruskom a Ukrajinou," uviedol brazílsky prezident. Podľa neho obe krajiny budú rokovať aj o ďalších územiach či o vzťahu k Severoatlantickej aliancii.
Sánchez ocenil záujem Brazílie prispieť k dosiahnutiu mieru na Ukrajine. Dodal, že latinskoamerická krajina na pôde Valného zhromaždenia OSN hlasovala za rezolúcie, ktoré odsudzovali napadnutie Ukrajiny, a dala tak jasne najavo, že podporuje medzinárodný poriadok založený na práve.
Po rokovaní s Lulou Sánchez dodal, že Brazília je mocnosťou, s ktorou je potrebné spolupracovať napríklad v ekonomike či ochrane klímy.
Lula dnes končí svoju cestu po Európe, kde popri Španielsku navštívil aj Portugalsko. Ide o najbližších partnerov Brazílie na kontinente. Španielsko a Portugalsko majú však k Ukrajine odlišný postoj ako latinskoamerické krajiny a oba štáty Kyjevu dodali zbrane, napríklad tanky Leopard 2.
Lula v polovici apríla vzbudil kontroverzie počas svojej návštevy Pekingu, keď vyhlásil, že Spojené štáty by mali prestať "rozdúchavať vojnu" a Ukrajina a Európska únia by mali "začať hovoriť o mieri", pripomína AFP.