Najmenej 55 ľudí, vrátane žien a detí, sa v utorok utopilo po stroskotaní plavidla pri líbyjských brehoch. Informovala o tom dnes Medzinárodná organizácia pre migráciu. Na gumovom člne sa do Európy pokúšalo dostať šesť desiatok migrantov, päť ich nešťastie prežilo, zachránila ich líbyjské pobrežie stráž.
Hovorkyňa Medzinárodnej organizácie pre migráciu Safa Msehliová podľa agentúry AP uviedla, že medzi preživšími sú traja muži z Pakistanu, jeden Egypťan a dieťa zo Sýrie. Čln sa podľa nej prevrhol krátko po vyplávaní z Gasr Garabulli (Castelverde) neďaleko Tripolisu. Pobrežná stráž podľa nej doteraz z mora vylovila telá deviatich mužov a jedného dieťaťa.
"Toto krviprelievanie na mori musí skončiť. Štáty musia plniť svoju povinnosť zachraňovať životy," uviedla na twitteri Msehliová.
Tento rok sa v strednej časti Stredozemného mora podľa IOM utopilo najmenej 537 ľudí, z toho 441 za prvé tri mesiace, čo je najvyšší počet za posledných šesť rokov. Viac ako 4300 migrantom tento rok pobrežná stráž Líbye v snahe preplávať more do Európy zabránila.
Utečenci bývajú obeťami pašerákov a tí, ktorých pri líbyjských brehoch zachytia pobrežná stráž, sú umiestňovaní do detenčných centier, v ktorých podľa OSN mnohokrát panujú neľudské podmienky. Dochádza v nich k bitiu, sexuálnemu násiliu, mučeniu a zotročovaniu. Zneužívanie navyše podľa agentúry AP mnohokrát sprevádza snaha o získanie peňazí od rodín zadržiavaných osôb, ktorým je až potom umožnené opustiť Líbyu na lodiach pašerákov.
K porušovaniu práv migrantov v detenčných centrách podľa správy vyšetrovacej komisie OSN zverejnenej tento rok v marci prispela aj finančná podpora, ktorú líbyjským úradom poskytovala Európska únia na zadržanie a zastavenie utečencov.
Ropná veľmoc Líbye po páde diktátora Muammara Kaddáfího, ktorého v roku 2011 zvrhlo ľudové povstanie s pomocou vojenskej intervencie NATO, upadla do chaosu. O moc tam roky súperia znesvářené administratívy so spriaznenými milíciami.