Čína dnes varovala Južnú Kóreu a Spojené štáty, aby "neprovokovali konfrontáciu" so Severnou Kóreou, uviedla agentúra AFP. Americký prezident Joe Biden a jeho juhokórejský náprotivok Jun Sok-jol na spoločnej tlačovej konferencii v stredu uviedli, že KĽDR čaká "koniec" jej režimu, ak použije svoj jadrový arzenál.
"Všetky strany by sa mali postaviť k jadru problému (Kórejského) polostrova a hrať konštruktívnu úlohu pri podpore mierového riešenia tejto otázky," uviedla hovorkyňa čínskej diplomacie Mao Ning.
Koniec režimu
Biden a jeho juhokórejský náprotivok Jun na summite vo Washingtone varovali, že "jadrový útok Severnej Kórey na Spojené štáty alebo ich spojencov či partnerov... by znamenal koniec režimu, ak by sa k takejto akcii rozhodol".
Obaja lídri sa tiež dohodli na výraznom posilnení spolupráce v oblasti obrany, vrátane jadrovej, a sľúbili, že v prípade severokórejského jadrového útoku budú "okamžite reagovať".
Spojené štáty v rámci dohody okrem iného plánujú prvýkrát po 40 rokoch vyslať do regiónu ponorku s jadrovými hlavicami. USA tiež budú s Južnou Kóreou zdieľať viac informácií o americkom jadrovom programe kvôli obavám zo zväčšujúceho sa arzenálu Pchjongjangu.
Peking dnes tento krok odsúdil a uviedol, že Washington "ignoruje regionálnu bezpečnosť a tvrdošíjne využíva problematiku polostrova na vytváranie napätia".
Provokácia
"To, čo USA robia... provokuje konfrontáciu medzi stranami, podkopáva režim nešírenia jadrových zbraní a strategické záujmy ostatných krajín," uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia. Dodala, že Spojené štáty "zhoršujú napätie na polostrove, podkopávajú regionálny mier a stabilitu" a ich vyhlásenia "sú v rozpore s cieľom denuklearizácie polostrova".
USA mali v minulosti na juhokórejskom území stovky jadrových hlavíc, v roku 1991 tieto zbrane definitívne stiahli, načo sa Pchjongjang a Soul v spoločnej deklarácii zaviazali nevyvíjať takéto zbrane. KĽDR však sľub opakovane porušuje a minulý mesiac napríklad oznámila test rakety vybavenej maketou jadrovej hlavice.
KĽDR už tento rok podľa agentúry AP odpálila okolo 30 rakiet, vlani ich bolo rekordných viac ako 70, vrátane medzikontinentálnych balistických striel schopných dosiahnuť americkú pevninu. Americkí a juhokórejskí predstavitelia aj preto varovali, že sa komunistická krajina môže pripravovať na prvý jadrový test od roku 2017.