Predseda Rady BBC Richard Sharp dnes rezignoval. Správa nezávislého vyšetrovania totiž zistila, že Sharp porušil vládne pravidlá pre menovanie do verejných funkcií, pretože pri pohovoroch na túto pozíciu neoznámil možný konflikt záujmov, teda svoju úlohu pri dojednávaní pôžičky pre expremiéra Borisa Johnsona. Informujú o tom zahraničné médiá.
BBC ako verejnoprávna vysielacia spoločnosť sa ocitla pod tlakom, keď vyšlo najavo, že Sharp, v minulosti sponzor Konzervatívnej strany, pomohol v roku 2021 sprostredkovať pôžičku pre Johnsona. Urobil tak len niekoľko týždňov predtým, ako bol na odporúčanie vlády vymenovaný do vedenia Rady BBC.
Sharp uviedol, že odchádza, aby "dal prednosť záujmom BBC". Dodal, že sa dopustil neúmyselného porušenia pravidiel. "Cítim, že táto záležitosť by mohla odvádzať pozornosť od dobrej práce korporácie, ak by som zostal vo funkcii až do konca svojho funkčného obdobia," uviedol. Vo vedení rady zostane do konca júna, zatiaľ čo sa bude hľadať jeho nástupca.
Správa, ktorú vypracoval právnik Adam Heppinstall z britského úradu pre dohľad nad vymenovaním do verejných funkcií, bola zverejnená dnes. Advokát v nej uvádza, že Sharp "neoznámil potenciálny domnelý konflikt záujmov".
Britský regulačný orgán začal v januári skúmať spôsob, akým bol niekdajší bankár v roku 2021 vymenovaný za predsedu Rady BBC. Otázky viseli nad jeho úlohou pri zabezpečovaní pôžičky pre bývalého premiéra Johnsona. Sharp vtedy poprel, že mal čokoľvek spoločné s vybavením úveru zhruba za 800-tisíc libier. Úver poskytol kanadský podnikateľ Sam Blyth, ktorého Johnsonovi predstavil Sharp.
Úlohou predsedu Rady BBC, ktorý je vymenovaný na štvorročné funkčné obdobie a ktorého plat predstavuje 160-tisíc libier ročne, je presadzovať a chrániť nezávislosť BBC. Sharp stojí na čele BBC od februára 2021 po 40-ročnej kariére vo financiách. Správna rada je zodpovedná za stanovenie strategickej vízie a rozpočtov korporácie a tiež za to, že rozhodnutia BBC sú prijímané v záujme verejnosti.
Vyšetrovanie je poslednou nepríjemnou epizódou pre 100 rokov starú BBC, ktorá je financovaná z koncesionárskych poplatkov platených všetkými domácnosťami s televíziou a ktorá má povinnosť byť vo svojom spravodajstve nestranná.
BBC sa naposledy v marci ocitla pod tlakom, keď jej popredný športový moderátor, bývalý anglický futbalista Gary Lineker, kritizoval na sociálnych sieťach vládnu migračnú politiku. Lineker bol stiahnutý z vysielania a následne sa vrátil na obrazovky, keď ostatní športoví moderátori, analytici a hráči Premier League zo solidarity bojkotovali program.