Dočasný prezident Burkiny Faso Ibrahim Traoré označil Rusko za strategického spojenca. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Traoré tiež poprel tvrdenie, že by ruská žoldnierska Wagnerova skupina podporovala burkinafašistickú armádu v boji proti islamistickým skupinám.
Vo štvrtkovom televíznom rozhovore zároveň potvrdil, že Rusko je aktuálne pre túto africkú krajinu najväčším dodávateľom vojenského vybavenia. Z Burkina Fasa sa tento rok stiahli francúzski vojaci, ktorí sa podieľali na snahe vytlačiť islamistické skupiny pôsobiace na severe krajiny.
"Odchod francúzskej armády neznamená, že Francúzsko nie je spojenec. Ale máme aj ďalších strategických spojencov a nadväzujeme s nimi nové spôsoby spolupráce. Napríklad Rusko je strategický spojenec," povedal Traoré. Dodal, že je so spoluprácou s Ruskom spokojný a označil ju za úprimnú.
Video: Americké dokumenty vyvolávajú obavy z wagnerovcov v Burkine Faso:
Francúzske špeciálne jednotky sa z krajiny oficiálne stiahli na konci februára v dôsledku zhoršujúcich sa vzťahov medzi Francúzskom a burkinofaskou juntou. Vlani stiahla Francúzsko svoje jednotky tiež z Mali po tom, ako sa tamojšia vojenská vláda dohodla na pôsobení wagnerovcov v krajine. Z Mali minulý rok odišli aj českí vojaci a tento týždeň sa z krajiny začali sťahovať aj nemecké jednotky. Zo západoafrickej krajiny odídu definitívne do roka.
Rusko vplyv v regióne naopak posilňuje. Mali spoluprácu s wagnerovcami neskrýva. Dočasný prezident Burkiny Faso Traoré naopak uviedol, že burkinofaská armáda bojuje "sama". "Prítomnosť wagnerovcov je vymyslená, jej cieľom je ublížiť Burkina Fasu, aby s nami (ďalšie) krajiny nespolupracovali," dodal.
Väzby krajiny na wagnerovcov podľa televízie Al-džazíra však potvrdzujú nedávno uniknuté utajované americké dokumenty. Vyplýva z nich, že Wagnerova skupina by svoju prítomnosť v Burkina Fase a Mali mohla využiť na destabilizáciu Pobrežia Slonoviny. Návštevu prieskumného tímu wagnerovcov v Burkina Fase, ktorá je bohatá na prírodné zdroje, rovnako agentúre AFP potvrdilo niekoľko francúzskych zdrojov.
Sever Burkina Fasa ovládajú islamistické skupiny napojené na teroristické organizácie Al-Káida a Islamský štát. Ouagadougou proti islamistickým ozbrojencom bojuje od roku 2015, zatiaľ sa mu ich ale nedarí poraziť. Podľa mimovládnych organizácií pri stretoch zahynulo už viac ako 10-tisíc vojakov a civilistov, zhruba dva milióny ľudí museli opustiť svoje domovy.