Rusko chce ďalej rozvíjať a prehlbovať vzťahy s Tureckom bez ohľadu na to, ako dopadnú výsledky prezidentských volieb v Turecku. Novinárom to dnes podľa agentúry TASS povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Nedeľňajšie voľby v Turecku zrejme nerozhodli o tom, kto krajinu povedie ako prezident ďalších päť rokov a pravdepodobne sa bude konať 28. mája druhé kolo. Po sčítaní 99,4 percenta hlasov má prezident Recep Tayyip Erdogan 49,42 percenta a jeho opozičný rival Kemal Kiliçdaroglu 44,95 percenta. Druhé kolo bude v prípade, že Erdogan nezíska vyše päťdesiat percent.
"Samozrejme, že v týchto dňoch sledujeme správy prichádzajúce z Turecka s veľkým záujmom a veľkou pozornosťou. Rešpektujeme voľbu tureckého ľudu. Ale v každom prípade očakávame, že naša spolupráca bude pokračovať, prehlbovať sa a rozširovať," povedal dnes hovorca Kremľa podľa agentúry TASS. Peskov zdôraznil, že spolupráca medzi Moskvou a Ankarou je obojstranne výhodná. Dodal tiež, že nepochybuje o tom, že Turecko zabezpečí transparentnosť volieb.
Spolupráca a priateľstvo
Erdogan, ktorý je v najvyššom úrade v Turecku od roku 2014, udržiava veľmi dobré vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Opozičný líder Kiliçdaroglu ale minulý týždeň na sociálnych sieťach obvinil Rusko, že stojí za dezinformáciami, ktoré sa krátko pred voľbami začali šíriť v Turecku. Kiliçdaroglu na twitteri nešpecifikoval, o aké falošné správy ide.
"Ak chcete, aby naša spolupráca a priateľstvo pokračovali aj po 15. máji, dajte ruky preč od tureckého štátu," napísal tiež Kiliçdaroglu vo štvrtok po rusky a turecky na twitteri. "Sme stále za spoluprácu a priateľstvo," dodal.
Za volebnú kampaň niektorí označujú napríklad Putinovu účasť prostredníctvom videokonferencie koncom apríla pri slávnostnom zavezení jadrového paliva do prvej tureckej jadrovej elektrárne, ktorú stavia na juhu krajiny ruský Rosatom. Začiatkom mája turecký minister energetiky Fatih Donmez miestnym médiám povedal, že vláda dohodla s ruským Gazpromom odklad časti platieb za ruský plyn do roku 2024 kvôli výraznému rastu cien tejto suroviny. To tiež niektorí označili za súčasť volebnej kampane, ktorá má pomôcť Erdoganovi.
Vzrastajúci význam partnerstva
Erdoganov rival sľuboval v kampani lepšie vzťahy s Európou a Spojenými štátmi, čo súčasný prezident využil na obvinenie, že opozícia "zapredá krajinu západným imperialistom". Podľa analytikov však ani Kiliçdaroglu nebude môcť príliš meniť zahraničnú politiku vo vzťahu k Rusku, keďže turecká a ruská ekonomika sú dosť previazané.
Turecko je kľúčovým obchodným partnerom Ruska, pričom po ruskej invázii na Ukrajinu význam tohto partnerstva ešte vzrástol. V súvislosti s vojnou na Ukrajine a západnými sankciami voči Rusku tiež od vlaňajška do Turecka mieria tisíce Rusov, nielen na dovolenku, ale aj investovať tam peniaze do nehnuteľnosti.
Ankara sankcie voči Moskve kvôli ruskej invázii na Ukrajine nezaviedla, hoci vojensky Kyjevu pomáha, napríklad dodávkami tureckých dronov. Erdogan sa snaží vystupovať ako prostredník medzi Ruskom a Západom. Pomohol napríklad spolu so zástupcami OSN dojednať dohodu o preprave poľnohospodárskych produktov z ukrajinských prístavov cez Čierne more. Jej platnosť má však vypršať 18. mája a na ďalšom predĺžení sa strany zatiaľ nedohodli.