Boje v Chartúme s dnešným ránom nabrali na intenzite, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych obyvateľov. Tí hovoria o leteckých a delostreleckých útokoch tiež v priľahlých mestách Bahrí a Ummdurmán. Strety medzi sudánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory (RSF), ktoré spolu v Sudáne už viac ako mesiac súperia o moc, sa vyostrili od začatia mierových rozhovorov v saudskoarabskej Džidde. Napriek tomu, že sa pri nich obe strany zhodli na humanitárnej pomoci a ochrane civilistov pribúda podľa svedkov v metropole sexuálneho násilia.
Jednotky RSF tvrdia, že majú kontrolu nad približne 90 percentami metropoly, píše denník The Guardian. Dnes milície podľa svedectiev miestnych obyvateľov zaútočili na niekoľko armádnych budov, zrejme v snahe zabrániť armáde v použití stíhačiek a ťažkých zbraní. Armáda sa naopak snaží odrezať RSF od zásobovacích trás a zabezpečiť strategické miesta vrátane letiska v centre Chartúmu a veľkej ropnej rafinérie v Bahrí, kde sa v utorok rovnako opäť rozhoreli boje.
Bezpečnosťou situácia sa zhoršila aj dárfúrskom meste Geneina, ktoré je správnym centrom sudánskeho štátu Západný Dárfúr. Arabské milície napojené na RSF tam útočili na domy civilistov.
Konflikt si od 15. apríla podľa sudánskych úradov vyžiadal najmenej 676 mŕtvych a 5500 zranených. Skutočný počet obetí bude zrejme oveľa vyšší, objavuje sa mnoho správ o telách, ktoré zostali na uliciach.
Takmer milión ľudí bol v dôsledku bojov podľa OSN nútený opustiť domovy, na 700-tisíc z nich sú vnútorne vysielaní. "Situácia je neznesiteľná. Opustili sme náš dom a presťahovali sa k susedom, aby sme vojny unikli, bombardovanie nás ale sprevádza kamkoľvek sa hneme, "uviedol 32-ročný muž z Chartúmu.
Tí, ktorí v sudánskej metropole zostali, sa stretávajú s tenčiacimi sa zásobami potravín a kolapsom zdravotníckych služieb. V Chartúme teraz podľa denníka The Guardian pracuje iba 16 percent nemocníc.
Podľa posledných správ v meste tiež rastie sexuálne násilie. Dve obete potvrdili, že agresori parili k RSF, tri ďalšie ženy hovorili o neznámych ozbrojencoch. "V mieste je kritický nedostatok materiálu pre klinické ošetrenie znásilnenia a hygienických balíčkov, pretože zásoby sú nedostupné," uviedol pred niekoľkými dňami Populačný fond OSN.
Veliteľ RSF Muhammad Hamdan Dagalo, ktorý predtým viedol arabskú milíciu Džandžauí, bol v minulosti obvinený ľudskoprávnou organizáciou Amnesty International z používania znásilnenia ako vojnovej zbrane pri krvavej občianskej vojne v Dárfúre.