V islandskej metropole Reykjavík sa v utorok podvečer oficiálne začal summit Rady Európy. Slovenskú republiku na ňom zastupuje prezidentka Zuzana Čaputová.
Čaputová prišla do konferenčného centra Harpa, ktoré je dejiskom summitu, krátko po 17:00 miestneho času. Privítala ju islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir a generálna tajomníčka RE Marija Pejčinovičová Buričová.
"Som rada, že sme súčasťou dobrého klubu krajín, ktoré si vážia demokraciu a demokratické hodnoty a ktoré považujú za dobré stretnúť sa a diskutovať o tom, ako ich upevniť – a, samozrejme, aj o tom, akým spôsobom ešte lepšie a viac pomôcť Ukrajine," povedala prezidentka.
Ubezpečenie partnerov
Podľa vlastných slov chce zahraničných partnerov ubezpečiť, že na Slovensku je všetko v poriadku, "pretože mať vládu expertov je normálny ústavný inštitút" a skúsenosti s tým má mnoho krajín.
Čaputová zároveň ozrejmila, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summit osobne nepríde, ale bude pripojený online. Pripomenula, že počas nedávnej návštevy Ukrajiny s ním niekoľko hodín rokovala. Podľa nej je dôležité, že jeho myšlienky v Reykjavíku zaznejú.
Od vzniku Rady Európy v roku 1949 ide iba o štvrtý summit tejto organizácie, naposledy ho v roku 2005 hostilo Poľsko.
Lídri členských krajín RE majú v stredu podpísať deklaráciu o registri škôd spôsobených Ukrajine, ktorý bude táto medzinárodná organizácia spravovať. Ide o formu pomoci, keďže to, "čo sa na Ukrajine deje, má obrovské dopady na ekonomiku, hospodárstvo aj ekológiu krajiny," priblížila ešte pred summitom Čaputová.
Spoločná cesta
Spolu s Čaputovou odcestovala z Bratislavy slovenským vládnym špeciálom aj slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová. Počas medzipristátia v Kodani sa k nim pripojil aj prezident Česka Petr Pavel.
Tento nápad vznikol ešte pri Čaputovej prvom rokovaní s Pavlom. "Dohodli sme sa, že okrem iného z ekologických, ale aj z ekonomických dôvodov budeme zdieľať naše cesty," ozrejmila. Dodala, že prezident Česka ju v júli zoberie na summit Severoatlantickej aliancie do Vilniusu.
Prezidenti ďalších krajín sa po informácii o tomto pláne ozvali, či by sa nemohli tiež pridať, uviedla Čaputová. Zároveň dodala, že jej slovinská kolegyňa sa k nej pripojila, pretože mala pokazené lietadlo.
"Naspäť pôjdeme ešte v rozšírenejšej zostave," povedala s tým, že okrem Pavla s ňou zo summitu má odcestovať aj rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a najvyššia predstaviteľka Moldavska Maia Sanduová.
Pavel považuje takúto spoločnú cestu za rozumné riešenie, ktoré je výhodné z ekologického i ekonomického pohľadu. "Máme tri hodiny letu, čo je exkluzívne, pretože nemusíme odpovedať na žiadne telefonáty, viesť žiadne rokovania. Máme veľa času, aby sme prebrali všetko, čo potrebujeme," povedal Pavel po rozhovore so slovenskou prezidentkou.
Podľa Pavla sa Rady Európy stará predovšetkým o to, aby Európa fungovala podľa jednotných pravidiel na základe rešpektu k právu. Zdôraznil potrebu jednoty predovšetkým v prístupe k Rusku – v opačnom prípade bude podľa neho postoj Európy v dlhodobom horizonte oslabovaný aj voči Číne.